Łódź: uniewinnienie w sprawie śmierci noworodków w szpitalu

Sąd Okręgowy w Łodzi uniewinnił w piątek b. dyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Madurowicza w Łodzi - prof. Jacka Suzina oskarżonego o zaniedbania, które doprowadziły do śmierci noworodków w tym szpitalu. Wyrok nie jest prawomocny.

Był to drugi proces w tej sprawie; w pierwszym Suzin (zgodził się na publikację personaliów) został skazany na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. W ub. roku wyrok ten uchylił jednak Sąd Apelacyjny w Łodzi i sprawa ponownie trafiła do pierwszej instancji.

W ponownym procesie prokurator domagał się dla oskarżonego kary roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Oskarżony od początku nie przyznaje się do winy. Zarówno on jak i obrońca wnosili o uniewinnienie.

Sprawa ciągnie się od 2002 roku. Śledztwo wszczęto po doniesieniach w mediach o zgonie czwórki noworodków zakażonych bakterią klebsiella pneumoniae. Według prokuratury zakażenie spowodowały złe warunki sanitarne na oddziałach położniczym i patologii noworodka; doprowadziło to do wybuchu epidemii.

Prokuratura oskarżyła ówczesnego dyrektora szpitala Jacka S. o niedopełnienie obowiązków i umyślne spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego, w wyniku którego zmarło na sepsę 17 noworodków urodzonych w tym szpitalu w 2002 roku, a kolejne 73 noworodki zostały zakażone bakteriami, m.in. klebsiella pneumoniae czy coli.

W październiku 2008 r. Sąd Okręgowy w Łodzi uznał go za winnego niedopełnienia tylko jednego obowiązku z kilku zarzucanych mu przez prokuraturę i nieumyślnego spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego.

Chodzi o brak wprowadzenia systemu badań, identyfikacji i rejestracji szczepów bakteryjnych, którego wprowadzenie nakładała od początku 2002 r. na dyrektora ustawa o chorobach zakaźnych. Sąd uznał, że następstwem niedopełnienia tego obowiązku była śmierć ośmiorga noworodków. Po apelacji sprawa ponownie trafiła do sądu.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH