Łódź: uchylony wyrok dotyczący śmierci noworodków w szpitalu

Uchylono wyrok w sprawie zaniedbań, do jakich miało dojść w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Madurowicza w Łodzi.

Łódzki sąd apelacyjny uchylił wyrok 1 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata dla byłego dyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Madurowicza w Łodzi, Jacka Suzina, za zaniedbania, które doprowadziły do śmierci noworodków. Sprawą znów zajmie się Sąd Okręgowy w Łodzi.

Prokuratura oskarżyła Suzina (zgodził się na podawanie jego danych) o niedopełnienie obowiązków i spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego, w wyniku którego zmarło na sepsę 17 noworodków urodzonych w tym szpitalu w 2002 roku, a kolejne 73 noworodki zostały zakażone bakteriami, m.in. Klebsiella pneumoniae czy coli.

W październiku 2008 r. Sąd Okręgowy w Łodzi uznał Jacka Suzina za winnego niedopełnienia tylko jednego obowiązku z kilku zarzucanych mu przez prokuraturę i nieumyślnego spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego.

Chodzi o brak wprowadzenia systemu badań, identyfikacji i rejestracji szczepów bakteryjnych, którego wprowadzenie nakazywała od początku 2002 r. ustawa o chorobach zakaźnych. Sąd I instancji uznał, że następstwem niedopełnienia tego obowiązku była śmierć ośmiorga noworodków.

Apelację od wyroku wniosły wszystkie strony procesu. Prokuratura, która zarzucała sądowi I instancji m.in. błędy w ustaleniach, chciała uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania. Obrona wnosiła o uniewinnienie, a pełnomocnik dwóch oskarżycielek posiłkowych – matek zmarłych noworodków – chciał zaostrzenia kary.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH