Łódź: prokurator sprawdzi finansowanie szkoleń lekarzy rezydentów Łódź: prokurator sprawdzi finansowanie szkoleń lekarzy rezydentów. Fot. Archiwum

Prokuratura sprawdza czy w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika w Łodzi prawidłowo finansuje się szkolenia lekarzy rezydentów. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało kolejną kontrolę.

Prokuratura w Łodzi prowadzi śledztwo dotyczące podejrzenia nieprawidłowego finansowania szkolenia lekarzy rezydentów w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika w Łodzi. Może tam, jak wynika z zawiadomienia, dochodzić do przywłaszczania przez szpital części pieniędzy, które MZ przekazuje na finansowanie wynagrodzeń lekarzy rezydentów - informuje dzienniklodzki.pl.

Dziennik Łódzki wyjaśnia, że harmonogram szkolenia rezydenta opiera się na 7 godzinach 35 minutach pracy każdego dnia. Rezydent po tym czasie może rozpocząć dyżur, ale nie powinien on trwać dłużej niż do godz. 21 (jeśli pracę zaczął o godz. 8), by zgodnie z kodeksem pracy zachować 11-godzinny czas odpoczynku i następnego dnia rano przyjść do pracy, realizując program specjalizacji pod nadzorem kierownika.

Tymczasem, jak twierdzi anonimowo pracownik szpitala Kopernika, w praktyce przyjętej przez szpital reguły te nie zawsze są przestrzegane z powodu niewystarczającej liczby lekarzy. Rezydent kończy dyżur rano następnego dnia, gdy powinien zacząć normalną pracę. Nie zaczyna, bo musi odpocząć, a dyrekcja powołując się na uchwałę Sądu Najwyższego z 2014 roku odmawia wypłaty wynagrodzenia za taki dzień, nie umożliwia też odpracowania go w innym terminie.

Dyrekcja szpitala im. Kopernika w Łodzi w przesłanym Dziennikowi Łódzkiemu stanowisku zaprzecza zarzutom i wyjaśnia, że czas pracy rezydenta rozlicza całościowo, bez podziału na pracę dzienną i dyżurową. Szpital, zgodnie z uchwałą 7 sędziów SN, łącznie rozlicza czas pracy lekarza, niezależnie od tego, czy jest to praca na dyżurze, czy w normalnych godzinach, zaś niektóre godziny dyżurowe „uzupełniają” normę etatową. Przy czym za każdą godzinę dyżuru lekarz otrzymuje należne mu ustawowo dodatki dyżurowe do wynagrodzenia, nawet do tych godzin dyżuru, które „uzupełniają” normę etatową - przekonuje dyrekcja.

Czytaj: www.dzienniklodzki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH