Łódź: ponowny proces o wysokość wynagrodzenia

Będzie ponowny proces w sprawie wypłacenia przez łódzki Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Madurowicza wysokiego wynagrodzenia dla radcy prawnego.

Szpital wypłacił niemal 700 tys. zł radcy prawnemu za poprowadzenie sprawy o odzyskanie ponad 2 mln zł od NFZ. Przed sądem staną ponownie: b. dyrektor szpitala Jacek S., główna księgowa placówki Beata S. oraz radca prawny Michał A.

Sprawa o niegospodarność ciągnie się od 2005 roku. W tym czasie szpital procesował się z Narodowym Funduszem Zdrowia o 2,4 mln zł za usługi wykonane ponad limit ustalony w kontrakcie. We wrześniu 2005 roku ówczesny dyrektor placówki Jacek S. wynajął do tej sprawy radcę prawnego Michała A. W procesie doszło do ugody i fundusz zapłacił szpitalowi ponad 2,1 mln zł. Zgodnie z umową b. szef placówki zapłacił radcy ok. 30 proc. tej kwoty. Okazało się, że za podobne usługi inne szpitale płacą prawnikom wielokrotnie mniej.

Sprawą zajęła się prokuratura, która w grudniu 2007 roku skierowała do Sądu Rejonowego w Łodzi akt oskarżenia. Całej trójce przedstawiono zarzuty karalnej niegospodarności dla osiągnięcia korzyści majątkowej.

Sąd pierwszej instancji uniewinnił radcę prawnego, uznając, że Michał A. nie działał na szkodę szpitala. Natomiast dyrektorowi wymierzono karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz 6 tys. zł grzywny. Księgową skazano na pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 1,6 tys. zł grzywny. Michał A. zgodził się oddać swoje wynagrodzenie.

Apelację wnieśli prokuratura i obrońcy oskarżonych. Sąd Okręgowy w Łodzi postanowił uchylić wyrok Sądu Rejonowego i skierował sprawę do ponownego rozpoznania, uznając m.in., że sąd pierwszej instancji źle uzasadnił swoją decyzję.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH