Łódź: pielęgniarki ze szpitala im. Barlickiego prawomocnie uniewinnione

Łódzki sąd okręgowy uniewinnił w poniedziałek (11 kwietnia) - w procesie odwoławczym - pielęgniarki oskarżone o kierowanie nielegalnym strajkiem w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 im. N. Barlickiego UM w Łodzi. Wyrok jest prawomocny.

Do protestu pielęgniarek w łódzkim szpitalu uniwersyetckim doszło we wrześniu 2008 roku. Pielęgniarki domagały się podwyżki płac do poziomu 2-3,5 tys. zł. Po 11 dniach akcję zawieszono i zawarto porozumienie z dyrekcją, która w międzyczasie złożyła doniesienie do prokuratury o podejrzeniu nielegalności strajku.

Szefowie placówki wyliczyli, że protest pielęgniarek naraził szpital na stratę 1 mln zł. Po zbadaniu sprawy prokuratura uznała, że strajk był nielegalny, bo został przeprowadzony wbrew przepisom ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Według śledczych nie dochowano terminu powiadomienia pracodawcy o rozpoczęciu strajku. Poza tym prokuratura uznała, że w referendum strajkowym wzięło udział mniej niż 50 proc. załogi.

Czterem pielęgniarkom - z zarządu związku zawodowego, który przeprowadził protest - zarzucono kierowanie nielegalnym strajkiem. Pielęgniarki zapewniały, że organizując protest, były przekonane, iż jest on legalny, bo miały taką opinię radcy prawnego. Po przedstawieniu kobietom zarzutów dyrekcja szpitala zwolniła je dyscyplinarnie.

W grudniu 2009 roku Sąd Rejonowy w Łodzi uznał racje prokuratury odnośnie referendum strajkowego. W ocenie sądu strajk powinno się ogłosić na podstawie wyników referendum przeprowadzonego wśród wszystkich pracowników szpitala.

Sąd uznał, że oskarżone naruszyły obowiązujące przepisy, ale działały z nieświadomością, która wynikała z opinii radcy prawnego. Jednocześnie sąd nie zgodził się z zarzutem prokuratury, że pielęgniarki za późno powiadomiły dyrekcję szpitala o proteście.

Po apelacji obrońców, jak i pełnomocnika szpitala, sprawa znów wróciła na wokandę. W listopadzie ubiegłego roku łódzki sąd rejonowy uniewinnił pielęgniarki, uznając m.in., że mogły one działać w przekonaniu, iż strajk był legalny, czyli działały w tzw. usprawiedliwionej nieświadomości, że popełniają przestępstwo.

Od wyroku odwołał się pełnomocnik szpitala. Sprawa ponownie wróciła do sądu II instancji. W poniedziałek (11 kwietnia) Sąd Okręgowy w Łodzi utrzymał w mocy listopadowy wyrok sądu I instancji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH