Pielęgniarka z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Barlickiego w Łodzi została poturbowana przez pacjenta. Do incydentu doszło na nocnym dyżurze z 19 na 20 czerwca na oddziale chirurgii.

Mężczyzna, operowany na tym oddziale na trzustkę, cierpi na chorobę alkoholową. Uderzył pielęgniarkę, będąc w stanie delirium. Potłukł kobiecie okulary i posiniaczył jej twarz. O całym incydencie pielęgniarka nie zawiadomiła jednak policji, a jedynie swoich przełożonych.

- To nie pierwszy przypadek takiej agresji pacjentów, którzy trafiają do nas z chorobą alkoholową czy zaburzeniami psychicznymi - mówią pielęgniarki. Oficjalnych statystyk pobić w szpitalach nikt nie prowadzi. Podobne incydenty nie są nawet zgłaszane na policję, bo jak twierdzą same pielęgniarki, nie ma to sensu. Agresja pacjentów tłumaczona jest najczęściej dyskomfortem psychicznym lub zaburzeniami neurologicznymi. Pobicie pielęgniarki jest klasyfikowane jako wypadek w pracy.

- Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej, zawyczaj w SOR oraz na neurologii i psychiatrii - mówi Krystyna Walewska, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łodzi. - Kilka lat temu Instytut Medycyny Pracy badał, jak często pielęgniarki w swojej pracy spotykają się z agresją. Wyniki były tak zatrważające, że wspólnie z IMP zorganizowaliśmy potem warsztaty psychologiczne dla pielęgniarek, jak radzić sobie ze stresem, wynikającym z agresji pacjentów.

Z badań wynika, że aż co trzecia pielęgniarka była narażona podczas wykonywania pracy na szantaż albo atak fizyczny. Zdaniem samorządu pielęgniarskiego potrzeba takiej zmiany prawa, by pielęgniarka zyskała status funkcjonariusza publicznego, którego na służbie nie można znieważyć ani uderzyć. Ministerstwo Zdrowia oddało do konsultacji projekt ustawy, w której pielęgniarki i położne mają zostać objęte taką ochroną. Za napaść na taką osobę w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, grozi kara.

- To bardzo ważny zapis dla naszego środowiska. Powinien precyzyjnie określić, jakie przywileje otrzymają pielęgniarki - mówi Zdzisław Bujas, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

O pobiciach lekarzy czytaj tekst w archiwalnym wydaniu magazynu Rynek Zdrowia: http://www.rynekzdrowia.pl/Rynek-Zdrowia/archiwum,Pacjenci-bija-lekarzy,974,2006,10.html

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH