Łódź: od decydowania o błędzie lekarza jest komisja lekarska a nie sąd

Do rzeczników odpowiedzialności zawodowej przy izbach lekarskich w Polsce co roku trafia około 3 tys. zażaleń na stomatologów. Tylko 8 proc. spraw kończy orzeczeniem o błędzie lekarskim.

Teraz, żeby dostać zadośćuczynienie za błąd medyczny, należy skierować pozew do sądu. Wkrótce jednak zmienią się przepisy. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy o prawach pacjenta. O błędach medycznych będą orzekać specjalnie powołane wojewódzkie komisje.

Poszkodowani przez lekarzy dostaną pieniądze szybciej, jeśli nie pójdą do sądu. Powołana przez wojewodę komisja ma oceniać trafiające do niej wnioski w ciągu zaledwie pięciu miesięcy. Pacjent mógłby wtedy maksymalnie otrzymać 100 tys. zł za uszczerbek na zdrowiu i 300 tys. zł za śmierć bliskiej osoby. Jeśli wybierze drogę cywilną, może liczyć na wyższe odszkodowanie.

Dochodzenie przed sądem trwa zwykle kilka lat - czytamy w uzasadnieniu ministerstwa. Z danych resortu zdrowia wynika, że odszkodowania za błędy medyczne są teraz kilkakrotnie wyższe niż dziesięć lat temu. - Dzisiaj w przypadku ciężkiego stanu dziecka na skutek wadliwego prowadzenia porodu zasądzane są kwoty nie mniejsze niż 500 tys. zł - czytamy w dokumentach ministerstwa. - Jeszcze kilka lat temu sumy te nie przekraczały 150 tys. zł.

W woj. łódzkim rekordowe odszkodowanie ma wypłacić Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi rodzicom 9-letniego Patryka. Chłopiec jest prawostronnie sparaliżowany, bo lekarze przez 9 miesięcy niewłaściwie go leczyli. Sąd orzekł, że lekarze popełnili błąd i szpital ma zapłacić 1 mln zł. Szpital nie przyznał się do popełnionych błędów i odwołał się od wyroku.

Wniosek o ustalenie błędu medycznego powinien trafić do komisji nie później niż trzy lata od śmierci lub uszkodzenia ciała pacjenta. Komisja ma składać się ze specjalistów medycyny i prawa, organizacji pacjentów oraz przedstawicieli resortu i rzecznika praw pacjenta.

Nie do końca przekonany do takiego rozwiązania jest dr Adam Sandauer, prezes stowarzyszenia Primum Non Nocere. – Nie można jednoznacznie ocenić tego projektu. Bardzo dobrze, że wprowadza się możliwości, które pozwolą pacjentom szybciej dostać pieniądze. Ale zwraca uwagę fakt, że taka komisja będzie orzekała, czy popełniono błąd czy nie. W interesie wszystkich leży, żeby płacono właśnie za szkodę, a nie błąd. Ponadto trzeba też zastanowić się, czy ta nowelizacja nie ogranicza konstytucyjnego prawa do postępowania sądowego, ponieważ można skorzystać z tej ścieżki tylko w wypadku rezygnacji z trybu sądowego – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adam Sandauer.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH