Łódź: lekarz oskarżony o przyjęcie korzyści od firmy farmaceutycznej; kwota - 428 zł

Przed sądem stanie lekarz zatrudniony w jednym z łódzkich ZOZ, którego prokuratura oskarżyła o przyjęcie korzyści majątkowej od przedstawicieli firmy farmaceutycznej oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach.

Jak poinformował we wtorek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania, akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego Łódź-Śródmieście. Rzecznik dodał, że to pierwszy akt oskarżenia w śledztwie prowadzonym przez łódzkich prokuratorów, dotyczącym korumpowania lekarzy przez przedstawicieli firmy farmaceutycznej.

Oskarżony lekarz zatrudniony jest w jednym z łódzkich ZOZ. W listopadzie 2010 r. spotkał się z menedżerką regionalną oraz przedstawicielem naukowym jednej z firm farmaceutycznych. Uzgodniono wówczas, że lekarz wypełni formularz zgłoszeniowy do programu "Patron" oraz, że zawrze umowę, dotyczącą przeprowadzenia odpłatnego spotkania edukacyjnego.

Do zawarcia umowy doszło 1 grudnia 2010 roku. Miała ona charakter fikcyjny - nie zostało przeprowadzone żadne spotkanie z pacjentami. Zdaniem prokuratury w rzeczywistości chodziło o to, by uzasadnić wręczenie lekarzowi korzyści, w zamian za przepisywanie pacjentom recept na lek oferowany do sprzedaży przez tę firmę farmaceutyczną.

Lekarz miał otrzymać 500 zł i w dniu 17 grudnia 2010r., po potrąceniu podatku, pieniądze w kwocie 428 zł trafiły na jego rachunek bankowy.

W śledztwie mężczyzna zadeklarował chęć dobrowolnego poddania się karze. Dlatego też - jak wyjaśnił Kopania - w akcie oskarżenia, prokurator złożył do sądu wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzania rozprawy i wymierzenie kary łącznej jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na dwa lata i 10 tys. zł grzywny oraz orzeczenie przepadku równowartości korzyści.

Rzecznik przypomniał, że niezależnie od skierowanego aktu oskarżenia, w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi od lutego ub. roku zarzuty łapownictwa usłyszało dziesięciu lekarzy i menedżerka regionalna firmy farmaceutycznej. Ta ostatnia, podejrzana jest o udzielenie obietnicy, bądź w ręczenie łapówki w kwocie łącznej 13 tys. zł.

Trwają czynności mające na celu ustalenie skali procederu i liczby uczestniczących w nim osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH