Łódź: kontrola NFZ w szpitalu po śmierci pacjenta

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ rozpoczął w środę (14 maja) kontrolę doraźną w Szpitalu im. Karola Jonschera w Łodzi. Kontrolerzy NFZ sprawdzą, czy świadczenia w SOR i oddziale chirurgii ogólnej udzielane były zgodnie z umową.

Zbadają także, czy zdeklarowany przez szpital sprzęt diagnostyczny (m.in. tomograf komputerowy) był sprawny i czy na oddziałach był personel, który powinien go obsługiwać.

Należy przypuszczać, że kontrola doraźna NFZ ma związek z postępowaniem prowadzonym przez prokuraturę w sprawie śmierci 57-letniego pacjenta, który w majowy długi weekend z powodu tętniaka aorty brzusznej zmarł na stole operacyjnym III Szpitala Miejskiego im. dr. Karola Jonschera w Łodzi. Rodzina twierdzi, że wcześniej nie zbadano go ani za pomocą tomografu, ani za pomocą dopplerowskiego USG. Sprzęt jest używany tylko w dni powszednie - ma wynikać z wyjaśnień personelu szpitala, które telefonem komórkowym nagrała rodzina zmarłego pacjenta. 

CzytajŁódź: bez badań w weekendy? Świadek potwierdza...

Jak podkreśla dyrektor Łódzkiego NFZ Jolanta Kręcka, podczas regularnych spotkań z szefami szpitali wielokrotnie przypominano o konieczności przestrzegania umowy i zapewnienia personelu (lekarzy radiologów) tam, gdzie ważne badania diagnostyczne muszą być dostępne dla pacjentów non-stop.

Anna Leder, rzecznik prasowy Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wyjaśnia w przesłanym nam mailu, że w ramach monitorowania i analizowania realizacji umów o udzielanie świadczeń Fundusz weryfikuje stan zabezpieczenia i organizacji wykonywania angiograficznych i tomograficznych badań diagnostycznych. Do świadczeniodawców, którzy realizują tego typu badania ŁOW NFZ skierował w kwietniu specjalną ankietę.

- W ankiecie prosimy m.in. o szczegółowe informacje na temat: organizacji pracy pracowni, kwalifikacji personelu wykonującego badania, wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną, awaryjności urządzeń i kontroli ich stanu technicznego, a także możliwości wykonywania zabiegów inwazyjnych - informuje Anna Leder.

Wyjaśnia, że wnioski wynikające z analizy ankiet oraz z badania potencjału wykonawczego posłużą do ustalenia rzeczywistego dostępu do angiograficznych i tomograficznych badań diagnostycznych, tak ważnych dla ratowania zdrowia i życia.

Z wynikami analizy przeprowadzonej przez Łódzki Oddział Funduszu zapoznani zostaną świadczeniodawcy i konsultanci wojewódzcy. Niezależnie od prowadzonych analiz, Łódzki NFZ rozpocznie wraz z konsultantem medycznym ds. fizyki medycznej kontrole dotyczące przestrzegania warunków umowy udzielania świadczeń z wykorzystaniem badań angiograficznych i tomograficznych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH