Łódź: kolejny akt oskarżenia dotyczący korupcji w ochronie zdrowia

Dziewięciu byłych dyrektorów i kierowników placówek ochrony zdrowia z woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego stanie przed sądem.

Prokuratura zarzuca im przyjęcie łapówek od firm świadczących usługi w zakresie diagnostyki laboratoryjnej w tych placówkach.

Sprawa dotyczy śledztwa prowadzonego przez łódzką Prokuraturę Apelacyjną w sprawie korupcji w ochronie zdrowia w latach 1999-2007. Chodzi o nieprawidłowości w procesie funkcjonowania usług laboratoryjnych w publicznych ZOZ-ach na terenie kraju, organizacji przetargów na dostawę sprzętu medycznego i odczynników oraz konkursów związanych z tzw. outsourcingiem. 

– Akt oskarżenia wobec tych dziewięciu osób trafił do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia – poinformował PAP rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi Jarosław Szubert. 

Prokuratura zarzuca im żądanie i przyjęcie korzyści majątkowych w kwocie od 40 zł do 230 tys. zł od podmiotów świadczących usługi w zakresie diagnostyki laboratoryjnej bądź dostarczających odczynniki do badań w tych placówkach. 

Wśród oskarżonych jest m.in.: były dyrektor szpitala w Śremie Tomasz G., były dyrektor Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych w Poznaniu Mariusz J., była kierownik laboratorium Ośrodka Dorota G., były dyrektor SP Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu Maciej K. i były zastępca dyrektora tej placówki Grzegorz K.oraz były kierownik laboratorium w IV Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką we Wrocławiu Jacek M. i były szef laboratorium w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy ‒ Marek M. 

To trzeci akt oskarżenia dotyczący tego śledztwa, który trafił do sądu. Wcześniej łódzka prokuratura oskarżyła cztery osoby w tzw. łódzkim wątku śledztwa (proces w tej sprawie toczy się przed łódzkim sądem) oraz siedem osób ‒ w tym b. wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa ‒ w wątku mazowieckim. W całym postępowaniu podejrzanych jest ponad 50 osób. 

Przypomnijmy, że śledztwo dotyczy nieprawidłowości związanych z działalnością spółek branży diagnostyki laboratoryjnej: DPC Polska, Diag System oraz Diagnostyka. Według prokuratury przedstawiciele firm, w zamian za korzystne rozstrzygnięcia konkursów dotyczących przejęcia laboratoriów szpitalnych w całym kraju oraz przetargów na dostawę sprzętu medycznego i odczynników laboratoryjnych, wręczali korzyści majątkowe i osobiste pracownikom publicznych ZOZ. 

Łapówki wynosiły od kilkudziesięciu złotych do kilkuset tysięcy zł. Oprócz pieniędzy, przyjmowano także korzyści m.in. w postaci sprzętu elektronicznego. Wśród podejrzanych są osoby pełniące kierownicze funkcje w spółkach medycznych, przedstawiciele handlowi tych spółek, dyrektorzy szpitali oraz kierownicy laboratoriów szpitalnych, a także m.in. funkcjonariusz policji i lekarze.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH