Łódź: dyrektor szpitala nadzoruje także pracę MPO

Prof. Przemysław Oszukowski, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zasiada od niedawna w radzie nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Zapewnia, że nowe obowiązki nie przeszkadzają mu w zarządzaniu dużym szpitalem.

Do rady komunalnej spółki profesor został desygnowany zarządzeniem podpisanym przez Wiesławę Zewald, wiceprezydent Łodzi. Będzie pobierał wynagrodzenie w wysokości 3,1 tys. zł miesięcznie. 

Prof. Przemysław Oszukowski, w rozmowie z Rynkiem Zdrowia zapewnia, że członkowstwo w radzie nadzorczej łódzkiego MPO w żaden sposób nie koliduje z obowiązkami szpitalnymi.

– Do pracy w szpitalu przychodzę codziennie o wpół do siódmej i wypełniam wszystkie obowiązki dyrektora – przekonuje prof. Oszukowski.

Tłumaczy, że rada nadzorcza zbiera się raz na dwa miesiące i nie ma problemu ze znajdowaniem czasu na te spotkania. Według niego udział w posiadzeniach rady nadzorczej MPO jest nawet swego rodzaju oderwaniem od trudnych obowiązków szpitalnych.

– Rada nie musi się znać na śmieciach – tłumaczy dyrektor szpitala. – Kontroluje zarząd w imieniu właściciela, czyli w tym przypadku, w imieniu miasta – dodaje. Podkreśla fakt, że członek rady nadzorczej odpowiada za swoje błędy własnym majątkiem.

Urząd Miasta Łodzi, który desygnował profesora do rady tłumaczy, że posiada on doświadczenie w organizacji nadzoru, ponieważ był wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Polskiego Holdingu Farmaceutycznego.

– Od 12 lat kieruje też dużą instytucją publiczną, jaką jest Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki – wyjaśnia nam Magdalena Sosnowska, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi. – Poza tym żadne przepisy prawa nie regulują, z jakiej branży ma, czy musi być, osoba zasiadająca w radzie nadzorczej danej spółki.

Według niej prof. Oszukowski, po zdaniu odpowedniego egzaminu, ma wszelkie kompetencje do kontroli spółki z jakiejkolwiek branży. Kontrola ta polega m.in. na sprawdzaniu bilansu spółki, współpracy ze związkami zawodowymi, kontroli trybu wybierania władz spółki.

W Ministerstwie Zdrowia tłumaczą nam, że ICZMP, którego dyrektorem jest prof. Przemysław Oszukowski, jest instytutem naukowo-badawczym rządzonym ustawą z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych, którą zastąpi wchodząca w życie 1 października 2010 r. ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH