Łódź: akt oskarżenia ws. korumpowania lekarzy

10 osób stanie przed łódzkim sądem w głośnej sprawie korumpowania lekarzy przez przedstawicielkę firmy farmaceutycznej. Wśród oskarżonych jest 35-letnia była menedżerka regionalna firmy GlaxoSmithKline; dziewięciu lekarzy odpowie za przyjmowanie łapówek.

Akt oskarżenia w tej sprawie łódzka prokuratura okręgowa skierowała do Sądu Rejonowego dla Łodzi - Widzewa. Oskarżonym grożą kary do 8 lat więzienia - poinformował w czwartek PAP rzecznik prokuratury Krzysztof Kopania.

Według prokuratury zarzuty dotyczą przyjmowania przez lekarzy, lub wręczania w przypadku przedstawicielki firmy, łapówek w zamian za przychylność i wypisywanie recept na leki promowane przez koncern.

35-letniej menedżerce zarzucono wręczenie łapówek w wysokości co najmniej 11,9 tys. zł., a lekarze mieli przyjąć łapówki w łącznej wysokości od 1000 zł do 27,2 tys. zł.

Śledztwo dot. przyjmowania łapówek w zamian za wystawianie recept na konkretne leki produkowane przez firmę GlaxoSmithKline łódzka prokuratura prowadziła wraz z CBA od lutego 2012 r. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa złożyli pracownicy firmy w związku z działaniami, których oczekiwała menedżerka regionalna koncernu, by doprowadzić do wzrostu sprzedaży.

Według prokuratury pracownicy mieli wyszukiwać lekarzy o specjalności alergolog - pumunolog, którzy w miejscu swojej pracy, wygłaszaliby wykład pod hasłem "poranek" dotyczący dowolnych produktów koncernu.

- W zamian za przyrzeczone z tego tytułu wynagrodzenie w wysokości 500 zł, lekarz miał się zobowiązać do wypisania recept na 130 opakowań konkretnego leku - wyjaśnił Kopania.

Zdaniem śledczych, kolejne nieprawidłowości o charakterze korupcyjnym dotyczyły realizacji na terenie Łódzkiego programu edukacyjne "Patron". Jego oficjalnym celem było poszerzenie diagnostyki i opieki nad pacjentami chorymi na astmę i POCHP.

W ramach programu firma bezpłatnie użyczała przychodniom sprzęt diagnostyczny, który miał poszerzyć diagnostykę chorób układu oddechowego. Według prokuratury liczono, że może to wpłynąć na wzrost sprzedaży farmaceutyków koncernu.

Początkowo przeprowadzanie badań zlecano pielęgniarkom, jednak nie przyczyniło się to do poprawy efektów sprzedaży; w związku z tym zaczęto podpisywać umowy zlecenia z lekarzami. Dotyczyły one szkolenia grup pacjentów w zakresie diagnozowania, zapobiegania oraz leczenia astmy i POCHP.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH