Łódź: NFZ ukarał zakład opiekuńczo-leczniczy m.in. pobieranie dodatkowych opłat

Pobieranie dodatkowych opłat od pacjentów za wyżywienie i zakwaterowanie oraz segregowanie, czyli przyjmowanie tych z wyższymi emeryturami, a odmawianie chorym z niższymi dochodami - to główne zarzuty, jakie NFZ stawia właścicielom Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Dom Pomocy Rodzinie w Łodzi. Fundusz zerwał z placówką kontrakt.

W ocenie łódzkiego NFZ powodem rozwiązania umowy oraz nałożonej kary w wysokości 35 tys. zł., były rażące nieprawidłowości, sygnalizowane w skargach przez pacjentów oraz pracowników socjalnych szpitali, a ostatecznie potwierdzone kontrolą, którą prowadzono w placówce w kwietniu i maju. Chodzi o pobieranie przez ZOL od pacjentów, wbrew prawu, dodatkowych opłat za wyżywienie i zakwaterowanie.

NFZ płaci tylko za leczenie podopiecznych ZOL. Ich wyżywienie i zakwaterowanie jest opłacane z emerytury lub renty pacjentów. Miesięczna opłata, zgodnie z prawem, to 250 proc. najniższej emerytury. Według ZUS wynosi ona 844,45 zł. Ale opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 proc. miesięcznego dochodu pacjenta. Tymczasem ZOL pobierał wyższe kwoty od podopiecznych.

Właściciele zakładu tłumaczą że nigdy nie pobierali dopłat za zakwaterowanie od pacjentów, tylko od ich rodzin i mają do tego prawo. Dlatego też odwołali się od tej decyzji do prezesa NFZ w Warszawie. Do tej pory odwołanie nie zostało rozpatrzone.

NFZ zerwał umowę z ZOL z trzymiesięcznym wypowiedzeniem, zatem podopieczni zakładu mogą korzystać z leczenia i opieki do początku listopada. W tym czasie ma zostać rozstrzygnięty nowy konkurs. 

Więcej: www.dzienniklodzki.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH