Litwa: czy lekarz ma prawo odmówić aborcji?

Na Litwie rozgorzała dyskusja na temat tego, czy lekarz ze względów religijnych bądź z powodu swych przekonań może odmówić usunięcia ciąży.

Możliwość odmowy przez lekarza dokonania aborcji z tych powodów dopuścił litewski rząd, proponując odpowiednie poprawki do ustawy o ochronie zdrowia. Jednak propozycje te spotkały się z kategorycznym sprzeciwem grupy posłów, określających je jako "terror psychiczny i ograniczenie praw kobiet do przerywania ciąży".

– Ciało kobiety i jej zdrowie psychiczne nie należą ani do rządu, ani do Sejmu, ani do Kościoła katolickiego. (...) Wyrażamy kategoryczny sprzeciw, by uprawomocniona została zasada odmowy udzielenia pacjentce pomocy medycznej, gdy jej potrzebuje – czytamy w oświadczeniu grupy posłów, głównie partii socjaldemokratycznej. – Proponowane poprawki do ustawy szczególnie boleśnie uderzą w kobiety ze wsi i o mniejszych dochodach – napisano w oświadczeniu.

Minister zdrowia Litwy Raimondas Szukys powiedział, że "bez wątpienia może to mieć negatywne skutki", dodał jednak: – Sprawa wyznania religijnego jest bardzo skomplikowana i powinniśmy uszanować prawo człowieka do odmowy przerywania ciąży.

Opinia społeczeństwa na temat możliwości odmowy dokonania aborcji także jest podzielona. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w tym tygodniu przez portal Delfi, 45 proc. Litwinów uważa, że lekarz ma prawo do odmowy ze względów religijnych, a ponad 53 proc. - że takiego prawa nie ma.

Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmie Sejm i prezydent.

Przeprowadzony w sierpniu sondaż instytutu Spinter Tyrimai wskazuje, że ponad 84 proc. Litwinów usprawiedliwia aborcję. 36,3 proc. respondentów uważa, że kobieta bezwarunkowo ma prawo decyzji w sprawie przerwania ciąży, 48 proc. sądzi, że aborcja powinna być dopuszczalna w niektórych przypadkach.

Dane statystyczne wskazują, że na Litwie zmniejsza się liczba aborcji. W ubiegłym roku było ich 8 tys., a w latach 2008 i 2007 odpowiednio: 9 tys. i 9,5 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH