Gazeta Wyborcza/ Rynek Zdrowia | 04-02-2009 19:41

Listy refundacyjne co kwartał - tego się nie da zrobić?

Lista leków refundowanych powinna być weryfikowana co kwartał. Od stycznia 2008 roku zmieniono ją tylko raz - podaje Gazeta.pl. Minister Twardowski broni się i zapowiada, że nowa lista będzie w marcu.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, ministerstwo powinno co trzy miesiące nowelizować rozporządzenia dotyczące listy leków refundowanych, żeby uwzględniała nowe, pojawiające się na rynku leki, które mogą być bardziej skuteczne lub tańsze od obecnie refundowanych.

Ministerstwo z ustawowego obowiązku się jednak nie wywiązuje - pisze Gazeta Wyborcza. Od stycznia 2008 roku, kiedy weszła w życie nowelizacja rozporządzenia listę leków zweryfikowano tylko raz - w lipcu, kiedy wpisano na listę choroby rzadkie i choroby przewlekłe.

Wiceminister Marek Twardowski przyznaje, że rzeczywiście ustawa jest łamana z powodu złożoności procedur, jakie rozporządzenie wprowadziło. Twierdzi, że przy obowiązujących przepisach nie uda się tworzyć nowej listy co kwartał, góra 2-3 razy w roku.

Rozporządzenie jest aktem, który zmienia resort, więc tłumaczenie, iż złożoność procedur wprowadzonych takim samym aktem prawnym brzmi dla niektórych nieprzekonywująco.

Przeciwnicy minister Ewy Kopacz punktują resort, wymieniając nie tylko niezgodne z prawem weryfikowanie listy leków refundowanych, ale także brak nowelizacji rozporządzenia dotyczącego leków sprzedawanych w obrocie poza aptekami. Poprzednie wygasło w listopadzie ubiegłego roku. Obowiązek przygotowania nowelizacji rozporządzenia nakłada na ministerstwo ustawa o prawie farmaceutycznym.

Minister Marek Twardowski zapowiada jednak, że rozporządzenie dotyczące handlu poza aptecznego pojawi się w najbliższych tygodniach.