List prezesa NRL do prezesa NFZ ws. odmów wydawania druków różowych recept

W związku z pojawiającymi się informacjami o odmowie wydawania przez oddziały wojewódzkie NFZ druków recept różowych lekarzom nieuprawnionym do wystawiania recept na leki refundowane prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się z prośbą do prezesa NFZ o wyjaśnienie tej sprawy.

"Brak jest podstaw prawnych do wnioskowania, iż uprawnienie do wystawiania recept na leki z kategorii dostępności "Rpw" przysługuje tylko lekarzom, którzy podpisali umowy upoważniające do wystawiania recept na leki refundowane, lub którzy uprawnienie takie posiadają z racji wykonywania zawodu w podmiocie, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej" - czytamy w komunikacie Naczelnej Rady Lekarskiej. 

"Odmowa taka nie znajduje uzasadnienia ani na gruncie przepisów ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, ani na gruncie przepisów rozporządzenia ministra zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich a co więcej, godzi w wynikające z treści art. 45 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty uprawnienie lekarzy i lekarzy dentystów do wykonywania zawodu poprzez ordynowanie leków." - napisał prezes NRL w liście.

Więcej: http://www.nil.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH