Likwidacja barier prawnych odblokuje ukryte rezerwy kadrowe? Zdaniem ekspertów każda elastyczność przepisów, która umożliwia zabezpieczenie personalne funkcjonowania szpitali jest rzeczą jak najbardziej oczekiwaną. Fot. Fotolia

Obecny kryzys kadrowy wymusza poszukiwanie nie tylko rozwiązań systemowych, ale i doraźnych. Czy likwidacja pewnych przepisów pozwoli na skorzystanie z zablokowanych dotąd zasobów lekarskich, pielęgniarskich i innych?

Eksperci proponują np. przyjrzenie się i zastanowienie nad celowością dalszego istnienia art. 132 ust. 3 ustawy o świadczeniach: „Nie można zawrzeć umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z lekarzem, pielęgniarką, położną, inną osobą wykonującą zawód medyczny lub psychologiem, jeżeli udzielają oni świadczeń opieki zdrowotnej u świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Funduszem”.

Arbitralny zakaz
- W zasadzie ten przepis dotyczy każdej osoby, która wykonuje świadczenia opieki zdrowotnej i ma podpisaną umowę z NFZ. I cała ta grupa z powodu tego przepisu jest w praktyce wyeliminowana z możliwości współpracy np. ze szpitalami, które mają podpisaną umowę z Funduszem - wyjaśnia Wojciech Włodarski, ekspert ochrony zdrowia.

Jak precyzuje Agata Kruczyk z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka sp. k., wskazany przepis w sposób dość arbitralny ogranicza możliwości udzielania świadczeń finansowanych publicznie przez personel medyczny, w ramach działalności podejmowanej obok pracy w szpitalu.

- Przepis dotyczy jedynie personelu medycznego (lekarzy, pielęgniarek, położnych, innych osób wykonujących zawód medyczny lub psychologów), którzy udzielają świadczeń jako osoby fizyczne w formie praktyki lekarskiej lub spółki cywilnej. Przepis zakazuje zawierania umów na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z personelem medycznym, który pracuje (lub współpracuje) jednocześnie u świadczeniodawców już posiadających taką umowę - tłumaczy mecenas.

Klasycznym przykładem mieszczącym się w zakresie przepisu jest więc brak możliwości zawarcia umowy z NFZ przez praktykę lekarską, jeżeli lekarz prowadzący praktykę pracuje też w szpitalu. I odwrotnie: szpital nie może zatrudnić lekarza, który prowadzi indywidualną praktykę i posiada umowę z NFZ.

Chętni do pracy są, ale ryzyko za duże
Wojciech Włodarski przypomina natomiast swoje doświadczenie z pracy w szpitalach lokalnych, które przecież najbardziej dotyka kryzys kadrowy.

- Tam zawsze była grupa lekarzy z POZ czy np. specjalistów, którzy prowadzili specjalistyczne indywidualne praktyki lekarskie, zainteresowanych, aby ze szpitalami współpracować, chociażby w zakresie dyżurów medycznych. Jednak próba podejmowania takiej współpracy kończyła się interwencją Funduszu, bo NFZ ma dzisiaj dosyć dobre narzędzia informatyczne i instrumenty kontrolne, jest więc w stanie taką współpracę zidentyfikować i wtedy reaguje bardzo szybko - opisuje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH