Jarosław Gowin, który kieruje działającym przy premierze zespołem ds. bioetyki, powtórzył we wtorek PAP, że PO nie jest zainteresowana pracami nad projektem klubu Lewicy w sprawie refundacji zapłodnienia in vitro (do trzeciej próby) przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Według niego wypracowywane są „całościowe rozwiązania” dotyczące m.in. finansowania in vitro. Mają się one znaleźć w projekcie ustawy bioetycznej, który jeszcze w tym roku trafi do Sejmu.

- Platforma musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wpisze się w ową niedobrą tendencję, którą cechowała się przedtem Liga Polskich Rodzin, Prawo i Sprawiedliwość, czy zechce kontrolować i poddawać restrykcjom seksualność Polaków - mówiła Izabela Jaruga-Nowacka (Lewica) podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie, odnosząc się do słów Gowina.

Posłanka Lewicy argumentowała, że niepłodność została przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) uznana za chorobę społeczną. Przypomniała też, że rok temu za refundacją zapłodnienia in vitro z budżetu państwa opowiedziała się minister zdrowia Ewa Kopacz.

- Minął rok, a refundacji nie ma, a co więcej - zaczynamy się zastanawiać, co w ogóle dalej z leczeniem i prawami pacjentów do korzystania z tej metody - dodała Jaruga-Nowacka.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Jakub Gołąb powiedział w środę PAP, że resort nie będzie wypowiadał się w sprawie in vitro do momentu zakończenia prac przez zespół ds. bioetyki. Zaznaczył, że ma to nastąpić w październiku. - Wtedy zostaną przedstawione pewne konkluzje dotyczące finansowania in vitro - powiedział Gołąb.

Według Izabeli Jarugi-Nowackiej „wszędzie na świecie, w krajach UE” zapłodnienie pozaustrojowe jest refundowane w różnym zakresie i wymiarze.

Posłanka zwróciła jednocześnie uwagę, że koszt jednej próby zapłodnienia in vitro to 10 tysięcy złotych. Jak dodała, wielu par nie stać na to, by taki zabieg sfinansować we własnym zakresie. - Miało nam się żyć lepiej, wszystkim. Tymczasem okazuje się, że będzie się żyło lepiej tylko tym, którym i tak się żyje nieźle, czyli tym, których i tak stać na zapłodnienie pozaustrojowe - stwierdziła.

Wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska zaznaczyła, że w sprawie refundacji in vitro Lewica jest „zdeterminowana”. - Mamy taką nadzieję, że pani minister Kopacz stanie po naszej stronie, że przekona swoich kolegów, że pozostają w błędzie - dodała Piekarska.

Jak powiedziała Jaruga-Nowacka państwo powinno być neutralne światopoglądowo i najwyższy czas, aby politycy w Polsce „przestali się bać głosu biskupów”. Dodała, że ludzie, którzy przestrzegają społecznej nauki Kościoła, nie muszą decydować się na zapłodnienie in vitro.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH