Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan sprzeciwia się propozycji podniesienia składki na ubezpieczenie zdrowotne z 9 do 10 proc. w 2010 r., zapisanej w projekcie ustawy o państwowym nadzorze nad systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, przekazanym do konsultacji społecznych.

Lewiatan zwraca uwagę, że wpływy z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego stale rosną ze względu na dynamiczny wzrost płac – w latach 2005-2008 wzrost ten ma sięgnąć 42 proc., a więc przewyższy tempo przyrostu PKB, który w tym czasie zwiększy się nominalnie o 1/3.

Zdaniem Konfederacji proponowany wzrost składki na ubezpieczenia zdrowotne jest oderwany od procesu reformy opieki zdrowotnej, ponieważ przedstawiane przez rząd projekty ustaw nie tworzą systemowego rozwiązania, które dawałoby duże szanse na efektywne wydawanie olbrzymich pieniędzy.

Jak podkreślają pracodawcy, dzisiejszy system opieki zdrowotnej może wydać każde pieniądze. Mimo że w 2008 r. ze składek na ubezpieczenia zdrowotne wpłynie do budżetu NFZ o 1,3 mld zł więcej niż pierwotnie planowano, to dokonana w czerwcu korekta budżetu Funduszu nie polegała tylko na zwiększeniu przychodów z 46,8 mld zł do 48,1 mld zł, ale również na podwyższeniu wydatków w stopniu większym, niż wynikało to ze wzrostu przychodów. W efekcie wynik na działalności podstawowej NFZ w 2008 r. pogorszy się i zamiast –1,67 mld zł wyniesie –1,84 mld zł.

W opinii PKPP Lewiatan podstawowym elementem przebudowy systemu ochrony zdrowia powinno być rozszerzenie bazy osób płacących składki na ubezpieczenia społeczne o rolników i bezrobotnych oraz wprowadzenie dopłat do usług medycznych w wysokości niezagrażającej odcięciem dostępu do publicznej służby zdrowia osobom o najniższych dochodach.

Według Konfederacji podniesienie składki na ubezpieczenie zdrowotne spowoduje obniżenie dochodów netto osób opłacających te składki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH