Lekarzu, pamiętaj o rejestracji

Lekarze i lekarze dentyści wykonujący zawód w ramach praktyki lekarskiej, zarejestrowanej obecnie w rejestrze indywidualnych, indywidualnych specjalistycznych bądź grupowych praktyk lekarskich, nie muszą na nowo rejestrować swojej praktyki. Od tej generalnej zasady są wyjątki wprowadzone ustawą o działalności leczniczej.

Zgodnie z art. 217 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej wpisy do rejestru indywidualnych, indywidualnych specjalistycznych bądź grupowych praktyk lekarskich stały się z mocy prawa wpisami w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Oznacza to, że dotychczasowe dane figurujące w rejestrze praktyk lekarskich zostały niejako przepisane do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Jednakże od tej generalnej zasady są wyjątki, na które np. lekarze wykonujący zawód w indywidualnej bądź indywidualnej specjalistycznej praktyce lekarskiej wyłącznie w miejscu wezwania, powinni zwrócić szczególną uwagę.

Powinni pamiętać, że zgodnie z art. 20 wspomnianej ustawy miejscem wezwania dla takiej praktyki nie może być przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego (np. zatrudniający ich szpital czy przychodnia). Jeśli więc lekarz zamierza dodatkowo jeździć prywatnie do pacjenta na wizyty, musi zarejestrować tego rodzaju praktykę w rejestrze podmiotów prowadzących działalność leczniczą.

Naczelna Izba Lekarska wyjaśnia, że lekarz, który w dniu wejścia w życie ustawy wykonywał zawód w szpitalu bądź innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego w ramach praktyki lekarskiej wyłącznie w miejscu wezwania, powinien do końca czerwca 2012 roku zgłosić się do właściwej okręgowej izby lekarskiej celem zarejestrowania praktyki lekarskiej wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem i ewentualnie złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru praktyki lekarskiej wyłącznie w miejscu wezwania.

Jak wynika z sygnałów napływających z okręgowych izb lekarskich, lekarze zapominają o tym obowiązku, a brak rejestracji może oznaczać, że po 30 czerwca nie będą mogli pracować na przykład na kontrakcie w szpitalu czy przychodni.

Szczegółowe informacje w sprawie wpisów do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą opracował zespół radców prawnych NIL.

Więcej: www. nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH