W obronie znanej krakowskiej chirurg Anny Chrapusty, zatrzymanej na polecenie prokuratury i podejrzanej o wyłudzenie od rodziców leczonych dzieci 5,3 tys. zł, stanęli małopolscy lekarze. Lekarze apelują też do władz o zaprzestanie spektakularnych działań przeciwko lekarzom.

W przekazanym PAP we wtorek stanowisku Okręgowa Rada Lekarska „wyraża oburzenie sposobem postępowania przez organy ścigania, a zwłaszcza trybem zatrzymania przez policję pani dr Anny Chrapusty".

- Spektakularne zatrzymanie lekarki w trakcie pracy, wyprowadzenie jej przez policję z miejsca pracy, na oczach pacjentów i przetrzymanie jej w areszcie przez 24 godziny nie mieści się, naszym zdaniem, w standardach państwa prawa i stanowi naruszenie ustawy o policji, stanowiącej, że zatrzymanie powinno odbyć się z poszanowaniem godności osoby zatrzymywanej - stwierdzono w dokumencie, podpisanym przez przewodniczącego ORL w Krakowie Jerzego Friedigera i sekretarza ORL Jacka Tętnowskiego.

Jak podkreślają sygnatariusze dokumentu, „w tym przypadku naruszenie tej godności wydaje się być bezsporne tym bardziej, że należy domniemywać, że dr Chrapusta zgłosiłaby się na każde wezwanie zarówno policji, jak i prokuratury".

Przedstawiciele ORL stwierdzają także, że "spektakularne zatrzymania lekarzy stały się ostatnio ulubionym, choć oburzającym sposobem działania policji i prokuratury, zwłaszcza że mało prawdopodobnym w przypadku tej grupy zawodowej jest usiłowanie uniknięcia odpowiedzialności poprzez ucieczkę za granicę Unii Europejskiej, bądź uzyskania fałszywych dokumentów".

„Dlatego Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie zwraca się do Ministra Spraw Wewnętrznych, Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego RP i Komendanta Głównego Policji o zaprzestanie tego typu spektakularnych działań, poprzez podawanie do publicznej wiadomości informacji o zawodzie, stanowisku, miejscu pracy lekarzy, umożliwiających ich łatwą identyfikację. Może to spowodować utratę zaufania, niezbędnego im do dalszego wykonywania zawodu" - piszą lekarze.

Według nich „krzywda wyrządzona lekarzom i utrata dobrego imienia może okazać się nie do naprawienia". Ponadto Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie „wyraża nadzieję, że opisany wyżej incydent był ostatnim przejawem stosowania przez organy ścigania demokratycznego państwa metod zastraszania rodem z minionych epok".

Doktor Anna Chrapusta jest znanym w Krakowie specjalistą od mikrochirurgii. Media wielokrotnie opisywały przeprowadzane przez nią operacje, m.in. przy zastosowaniu sztucznej skóry, tzw. integry, do leczenia oparzeń, przyszycie dłoni 16-latkowi i zrekonstruowanie nerwów dłoni u 9-latka, czy przyszycie urwanych palców lub odciętego penisa dorosłym. Dziennikarze podkreślali poświęcenie lekarki i to, że nie odmawiała pomocy, poświęcając noce po dyżurze na skomplikowane operacje lub jadąc ze sprzętem do innych szpitali, gdzie mogła komuś pomóc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH