Lekarze rodzinni przeciw orzekaniu o zdolności do pieczy zastępczej

Lekarze rodzinni domagają się określenia standardów orzekania o zdolności sprawowania funkcji rodziny zastępczej. O wydanie odpowiednich regulacji zaapelował w czasie odbywającego się w Zakopanem Kongresu Lekarzy Rodzinnych, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr Tomasz Tomasik.

Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, to na lekarzu podstawowej opieki zdrowotnej ciąży ustawowy obowiązek oceny czy osoby starające się o pełnienie funkcji rodziny zastępczej są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem.

Jak przyznają przedstawiciele lekarzy rodzinnych, już na etapie projektu ustawy protestowali przeciwko prowadzeniu tego typu orzecznictwa.

- Nie jest to zadanie wynikające z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. To powinien być odrębny system podobny do medycyny pracy. Do orzeczeń tego typu niezbędne są m.in. badania psychiatryczne, czy testy psychologiczne. Co może powiedzieć lekarz rodzinny o człowieku, który pojawia się o u niego pierwszy raz w życiu, bo wcześniej kilka razy zmieniał lekarza pierwszego kontaktu i domaga się wydania takiego orzeczenia? - mówi prof.dr hab. Adam Windak, konsultant krajowy ds. medycyny rodzinnej.

Dlatego prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, dr Tomasz Tomasik, zaapelował do ministra zdrowia o jednolite w całym kraju wytyczne, mówiące o tym, według jakich standardów i kryteriów lekarze rodzinni mają orzekać o zdolności do zastępczego rodzicielstwa - Obecne przepisy w tak ważnym obszarze są zbyt ogólne i stwarzają brak jednolitości w ocenie zastępczych rodziców. - powiedział szef Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Tomasz Tomasik.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH