Lekarze oceniają rządowe propozycje

Lekarze mają zastrzeżenia do zaproponowanej przez rząd likwidacji stażu oraz ubiegania się o odszkodowania za błędy medyczne bez konieczności występowania do sądu.

Zdaniem lekarzy pomysł szybszego uzyskiwania odszkodowań za błędy medyczne zasadniczo jest godny poparcia.

– Skrócona ścieżka uzyskiwania odszkodowań byłaby korzystna dla świadczeniodawcy i poszkodowanego. Teraz takie sprawy, rozstrzygane w sądach, generują ogromne koszty dla poszkodowanych, szpitali i ubezpieczycieli – mówi nam Renata Jażdź-Zaleska, prezes PCZ SA NZOZ Szpitala Powiatowego w Kluczborku.

Problem tkwi jednak w szczegółach, które de facto uniemożliwiają wdrożenie nowego prawa.


– Idea pozasądowego dochodzenia roszczeń na drodze administracyjnej, tak jak np. w krajach skandynawskich, jest jak najbardziej słuszna. Ale szczegółowe rozwiązania ustawowe mogą sprawić, że cele nie zostaną osiągnięte – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Marek Balicki, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Chodzi o skrócenie czasu uzyskania odszkodowania za błąd medyczny, który teraz przed sądem wynosi około 4-5 lat.

– Planuje się ustanowienie 16 komisji wojewódzkich, które, jak wynika z obliczeń, mają zajmować się łącznie nawet kilkuset tysiącami spraw rocznie. To jest niemożliwe do zrealizowania, komisje nie będą w stanie tego przerobić. Ponadto w ustawie mówi się o błędach medycznych, a nie tak jak w innych krajach o zdarzeniach niepożądanych - moim zdaniem komisje nie są dobrym miejscem, żeby decydować de facto o winie lekarza. Ostatnia kwestia dotyczy finansowania - pieniądze mają wypłacać towarzystwa ubezpieczeniowe, które podniosą składkę i w efekcie przerzucą koszty na szpitale – wylicza błędy rządowego projektu Marek Balicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH