Lekarze i pielęgniarki w zespołach interdyscyplinarnych przeciwko przemocy

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że nie ma znaczenia, czy lekarz, pielęgniarka lub pielęgniarka środowiskowa, biorący udział w pracach zespołów interdyscyplinarnych, są przedstawicielami publicznej czy niepublicznej służby zdrowia.

Podstawę prawną dla tworzenia zespołów interdyscyplinarnych, w skład których wchodzą m.in. przedstawiciele zawodów medycznych, dała obowiązująca od 1 sierpnia br. ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nie precyzuje ona jednak, jaki konkretny zawód z zakresu ochrony zdrowia ma wykonywać wchodzący w skład zespołu jej przedstawiciel.

W opinii resortu pracy reprezentanci ochrony zdrowia powinni mieć doświadczenie z zakresu tematyki związanej z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Nie jest to jednak wymóg obligatoryjny. Zespoły interdyscyplinarne mogą działać również w małych ośrodkach, w których trudno byłoby znaleźć osobę wykonującą określony zawód medyczny, posiadającą udokumentowane doświadczenie związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, a przy tym chcącą brać udział w trudnej pracy z rodzinami dotkniętymi przemocą.

W małych gminach i powiatach problemem może okazać się samo znalezienie lekarzy i pielęgniarek zdecydowanych podjąć dodatkowe obowiązki na rzecz rodzin i lokalnej społeczności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH