Lekarze: dylematy etyczne w praktyce lekarskiej są nieuniknione

Różnice między opinią lekarza a wolą pacjenta prowadzą do dylematów etycznych w praktyce lekarskiej. Dyskutowali o nich w czwartek (12 kwietnia) w Warszawie uczestnicy V Sympozjum etycznego, starając się odpowiedzieć m.in. na pytanie czy lekarz może postąpić wbrew woli pacjenta.

Według wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Romualda Krajewskiego w ogromnej większości (ok. 95 proc.) kontakty pacjenta z lekarzem przebiegają bez różnicy zdań.

Jednocześnie zaznaczył, że większa świadomość pacjentów oraz dostępność informacji i opinii w internecie powodują, iż oczekiwania pacjentów stale rosną i coraz częściej będzie dochodziło do sytuacji różnicy zdań co do sposobu leczenia. Podkreślił, że w związku z tym lekarze powinni uczyć się komunikacji i właściwych zachowań w stosunku do pacjentów.

- Lekarze mają nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek odmowy działania, które uważają za niepotrzebne lub szkodliwe dla pacjenta - stwierdził. W jego ocenie, nie ma dobrego rozwiązania w sytuacji różnicy zdań z pacjentem co do sposobu leczenia, można polecić jedynie utrzymywanie komunikacji z pacjentem i rzeczowe przedstawienie argumentów. Dodał, że lekarze powinni też dobrze orientować się w regulacjach prawnych.

Jak poinformował, z badań prowadzonych przez NRL wynika, iż sami lekarze oceniają, że nie są dobrze przygotowani do współpracy z pacjentem.

Wiceprezes NRL Konstanty Radziwiłł przypomniał, że kodeks etyki lekarskiej z 2004 roku mówi o obowiązku respektowania prawa pacjenta do świadomego udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących jego zdrowia, zaś postępowanie diagnostyczne, lecznicze oraz zapobiegawcze wymaga zgody pacjenta.

Z kolei prof. Roman Jaeschke z McMaster University w Kanadzie podkreślił, że w przypadku gdy dochodzi do różnicy zdań co do sposobu leczenia, lekarz powinien dowiedzieć się, co myśli na ten temat pacjent. - Wymaga to od lekarza wysiłku, czasu, empatii, tolerancji oraz szacunku - podkreślił.

Przytoczył również przypadki zderzenia woli pacjenta ze stanowiskiem lekarza z praktyki szpitalnej, m.in. przypadki śmierci pacjentów w wyniku braku zgody na transfuzję krwi.

Sympozjum odbyło się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w ramach rozpoczętego w czwartek (12 kwietnia) XXXVII Zjazdu Towarzystwa Internistów Polskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH