Lekarze dentyści w samorządzie: list prezesa NRL do MZ wz. z wystąpieniem RPO Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował list do ministra zdrowia Fot. Archiwum

24 maja prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wystosował list do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Dotyczy on wystąpienia RPO, w którym rzecznik prosi ministra o ocenę, czy lekarze dentyści są właściwie reprezentowani w ramach wspólnego z lekarzami samorządu zawodowego.

"Pragnę poinformować o decyzjach delegatów Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Lekarzy, który odbył się w dniach 13-14 maja 2016 r. (...) Zjazd nie podjął żadnej uchwały, stanowiska lub apelu, które podważałyby jedność samorządu lekarzy i lekarzy dentystów" - napisał Maciej Hamankiewicz.

"Natomiast w związku z rozpatrywaniem projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie regulaminu wyborów do organów izb lekarskich, na stanowiska w organach i trybu odwoływania członków tych organów i osób zajmujących stanowiska w tych organach oraz wyborów komisji wyborczych, przygotowanego przez Krajową Komisję Wyborczą, odbyła się dyskusja na temat funkcjonowania lekarzy dentystów w samorządzie lekarskim" - dodał prezes NRL.

"Jedna z kilku uwag zgłoszona do tego projektu przez delegata na Zjazd - lekarza dentystę dotyczyła wprowadzenia rozdzielności wyborów lekarzy i lekarzy dentystów oraz wprowadzenia zasady decydującego głosu lekarzy dentystów przy obsadzaniu stanowisk funkcyjnych dedykowanych lekarzom dentystom (poprzez przyjęcie, że głos lekarza dentysty ma wagę czterech głosów). Propozycja ta, choć sprzeczna z przepisem ustawy o izbach lekarskich, przewidującym równe wybory, została przedyskutowana i przegłosowana za Zjeździe, w celu ustalenia kierunku ewentualnych przyszłych zmian w tym zakresie" - pisze Maciej Hamankiewicz.

Zaznacza, że "propozycja ta nie znalazła poparcia Zjazdu, który zdecydowaną większością głosów ją odrzucił (221 delegatów głosowało za odrzuceniem, 61 za jej przyjęciem, 11 wstrzymało się od głosu), w tym również lekarze dentyści głosowali za odrzuceniem tej propozycji (za odrzuceniem było 40 lekarzy dentystów, za jej przyjęciem - 29, a 2 lekarzy dentystów wstrzymało się od głosu)".

"Aktualnie w składzie jedenastoosobowego Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej jest trzech lekarzy dentystów. Lekarze dentyści są także wybierani na prezesów okręgowych izb lekarskich. Świadczy to, że dokonując wyboru na poszczególne stanowiska funkcyjne w samorządzie lekarskim, poza stanowiskami przypadającymi lekarzom dentystom zgodnie z zasada proporcjonalności, członkowie samorządu lekarskiego, kierują się nie rodzajem zawodu wykonywanym przez kandydata na dane stanowisko, ale jego predyspozycjami i kompetencjami" - wskazuje prezes NRL.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH