Lekarze dentyści chcą "odrębności". Czy samorządowi lekarskiemu grozi rozłam? Lekarze dentyści chcą "odrębności". Fot. archiwum RZ

- Być może podjęta zostanie próba powołania do życia izby dentystycznej z 30 tysiącami członków - potwierdza dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. W prezydium NRL jako przygotowanie do takich działań odbierane jest niedawne oficjalne stanowisko Komisji Stomatologicznej NRL.

Mirosław Stańczyk infoDENT24.pl: - Silna reprezentacja zawodowa lekarzy i lekarzy dentystów z definicji powinna być niezależna i samorządna. Oba te sformułowania przypisane są do starogreckiego pojęcia „autonomia”, o którą w ramach samorządu medyków coraz głośniej dobijają się lekarze dentyści. Mówi o tym oficjalne stanowisko Komisji Stomatologicznej NRL, zaprezentowane w apelu nr 6 z 28 listopada 2015 r., zatytułowanym "W sprawie poszanowania odrębności zawodu lekarza dentysty we wspólnym samorządzie zawodowym". 
Czy dla prezesa NRL słowo autonomia niesie inne treści niż jeszcze kilka miesięcy temu? 


Maciej Hamankiewicz, prezes NRL: - Przykro mi o tym mówić, ale obawiam się, że słowo to stało się wytrychem do działań, u podłoża których znajdują się zamiary wcale nie wynikające z dbałości o respektowanie w naszym samorządzie autonomii lekarzy dentystów, cokolwiek w tym kontekście słowo autonomia miałoby oznaczać.

O ile grupa zawodowa lekarzy dentystów, lub może bardziej osoby ją reprezentujące w samorządzie lekarzy i lekarzy dentystów, chcą zmian, a tak muszę odczytać apel z 28 listopada, to jako prezes NRL pytam o jakie zmiany chodzi, jaki jest ich cel?

- Trudno jednak uwierzyć, aby apel o poszanowanie autonomii powstał bez faktów, które sankcjonowały stanowisko, bądź co bądź, znakomitej większości członków KS NRL. 


- O ile poznam fakty z pewnością skrupulatnie do nich się odniosę - póki co - trudno mi polemizować z apelem. Takie zdarzenie wystąpiło i trzeba go zaakceptować ze wszystkimi konsekwencjami, których życzyliby sobie, bądź nie życzyliby sobie lekarze dentyści. 


Zgodzę się, że w autonomii ważne są niezależność i samorządność, ale nie zapominajmy o jeszcze jednym elemencie samostanowienia, a mianowicie o samofinansowaniu się. Daleki jestem od wypominania przepływów finansowych, ale jeśli mówić o faktach, to środki są wydatkowane poza proporcją 22 proc. płaconych składek - z korzyścią dla lekarzy dentystów. Uważam, że to dobrze, bo także w ten sposób lekarze i lekarze dentyści powinni się wzajemnie wspierać.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH