Lekarze chcieli obrony przed pomówieniami i agresją - mają rzeczników praw Nietrzeźwi pacjenci potrafią wyładować agresję na lekarzu lub pielęgniarce, o epitetach lepiej nie wspominać...

W czerwcu 2009 roku Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie jako pierwsza w kraju powołała rzecznika praw lekarza. Za jej przykładem idą kolejne. Od 17 lutego rzecznika praw lekarza ma lubelska OIL. W marcu zrobią to samorządy lekarskie w Opolu i Toruniu.

Lekarze chcą się bronić przed agresją pacjentów i ich rodzin, ale przede wszystkim przeciw medialnym atakom. Pierwszy rzecznik lekarza w Polsce prowadzi kilka spraw w miesiącu, ale telefonów jest o wiele więcej.

W Okręgowej Izbie Lekarskiej w Opolu prace związane z ustalaniem regulaminu działania rzecznika i decyzją kto nim będzie są już na ukończeniu. 20 marca odbędzie się zjazd budżetowy izby. Wtedy zostanie też przedstawiona osoba, która obejmie tę funkcję.

– Zależy nam na reprezentowaniu lekarza w sytuacji, w której zostaje bezpodstawnie atakowany np. przez pacjenta lub jego rodzinę. Chcę podkreślić, że w żadnym przypadku nie chodzi tu o skargi, które pacjenci oficjalnie do izby zgłaszają. W tym przypadku właściwy jest rzecznik odpowiedzialności zawodowej i rzecznik praw lekarza nie będzie ingerował w te sprawy – zapewnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dr Jerzy Jakubiszyn, szef opolskiej ORL.

Gdy opolski lekarz zgłosi sprawę do rzecznika, ten przejmie inicjatywę w szukaniu rozwiązania. Będzie miał do współpracy kancelarię prawniczą.

– Czasami wystarczy podjęcie działań prowadzących do tego, by np. autor tekstu, który zawiera pomówienia złożył sprostowanie, a czasami trzeba się zdecydować na postępowanie przed sądem cywilnym. Wtedy rzecznik pomoże znaleźć lekarzowi prawnika – wyjaśnia Jerzy Jakubiszyn.

Lekarz czy prawnik?
W Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izbie Lekarskiej, w której również wkrótce pojawi się rzecznik praw lekarza, trwa dyskusja, czy funkcję tę powinien objąć lekarz czy może prawnik.

– W ostatnim numerze biuletynu naszej izby pojawił się artykuł na ten temat wraz prośbą do lekarzy o zajęcie głosu w dyskusji i zgłaszanie kandydatur na rzecznika – mówi Łukasz Wojnowski, przewodniczący ORL.

Dr Katarzyna Turek-Fornelska, która od ośmiu miesięcy w OIL w Krakowie pełni tę funkcję składnia się ku opinii, że lepiej w tej roli odnajdzie się jednak lekarz.

– Moim zdaniem łatwiej lekarzowi przyjść z problemem do kolegi. Poza tym nie wiem, czy znalazłyby się prawnik, który zgodziłyby się spać z telefonem komórkowym pod poduszką, odpowiadać na każdy telefon o dowolnej porze dnia i nocy – mówi Katarzyna Turek-Fornelska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH