Lekarze chcą urlopu dla poratowania zdrowia Lekarze uzasadniają swoje oczekiwania przewlekłym zmęczeniem Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Lekarze z województwa łódzkiego domagają się płatnego urlopu dla poratowania zdrowia argumentując swoje oczekiwania przewlekłym zmęczeniem.

Problem wypalenia zawodowego, według badań NIL, dotyczy blisko 40 proc. lekarzy. Wpływają na to pogarszające się warunki pracy, nadmiar biurokracji oraz narastająca niecierpliwość pacjentów spowodowana przez długie kolejki i narzucone limity przyjęć. Także warunki finansowe zmuszają wielu lekarzy do pracy w kilku miejscach. W efekcie lekarz jest przepracowany i przemęczony, nietrudno zatem o błąd - informuje Dziennik Łódzki.

Z tego powodu Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi zaapelowała do ministra zdrowia o rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem płatnego urlopu zdrowotnego dla lekarzy. Zwolenniczką tego rozwiązania jest także Naczelna Izba Lekarska.

Płatne urlopy dla poratowania zdrowia przysługują w kraju pracownikom sektora publicznego, zatrudnionym na umowę o pracę. W tej grupie są m.in. sędziowie, prokuratorzy, nauczyciele, policjanci, strażacy, celnicy, a nawet pracownicy służby leśnej i kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli. Urlopów tych nie reguluje jednak Kodeks Pracy, lecz przepisy ustaw dotyczących konkretnych grup zawodowych. To właśnie one mówią o długości urlopu i jego częstotliwości.

Jak taki urlop miałby wyglądać w przypadku lekarzy, łódzcy specjaliści nie precyzują. Podkreślają jednak, że urlop miałby objąć wszystkich lekarzy, bez względu na to czy pracują w sektorze publicznym czy prywatnym.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH