We wtorek w Krakowie proklamowano Kartę Praw Lekarza. Inicjatorzy jej powstania chcą, by lekarze byli nie tylko rozliczani z obowiązków, ale też by były respektowane ich prawa.
Karta jest zbiorem przepisów znajdujących się obecnie w 14 aktach prawnych m.in. w konstytucji, kilkunastu ustawach i w kodeksie etyki lekarskiej. Jak mówił we wtorek sekretarz Polskiego Towarzystwa Prawa Medycznego Marek Mikos, to nie żaden nowy akt prawny, ale podręczny dokument, który ma przybliżyć prawa lekarza.
- Karta nie jest dokumentem zamkniętym - podkreśliła Jolanta Orłowska-Heitzman, naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej. Jak dodała, być może w przyszłości będzie to podstawa do stworzenia takiego dokumentu czy aktu prawnego jak karta i ustawa o prawach pacjenta.
O powstaniu „Karty Praw Lekarza” poinformowano podczas konferencji zorganizowanej w Krakowie przez Polskie Towarzystwo Prawa Medycznego (działające od 1,5 roku, skupiające m.in. lekarzy i prawników), Okręgową Izbę Lekarską w Krakowie, Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ i Fundację Zdrowia Publicznego.
Tekst „Karty Praw Lekarza” ma być przekazany minister zdrowia i będzie upowszechniany przez Towarzystwo wśród lekarzy. Dlaczego lekarze chcą mieć kartę swoich praw?
- Mamy dosyć traktowania lekarzy jak przestępców, którzy dokonują niebotycznie groźnych dla społeczeństwa czynów, których należy natychmiast zamykać, zakuwać w kajdanki i trzymać przynajmniej 24 godziny, żeby można było z nimi spokojnie porozmawiać. Który zawód jest tak samo traktowany? Żaden – mówiła Orłowska-Heitzman.
- Przez ostanie lata lansowano obraz lekarza nie jako osoby, która ratuje życie, a jako bezwzględnego chciwca, przeważnie niedouczonego, który na horyzoncie ma nie dobro pacjenta, ale interes własny. Nie jest to prawda - mówił przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie Jerzy Friediger.
Według przedstawicieli środowiska lekarskiego są pewne sytuacje groźne zwłaszcza w pracy lekarzy dyżurujących w pogotowiu i szpitalnych oddziałach ratunkowych. Z rozpoznania przeprowadzonego przez Naczelną Izbę Lekarską wynika, że lekarze często doświadczają agresji ze strony pacjentów i ich rodzin, w zależności od środowiska dotyczy to od kilkunastu do nawet 40 proc. lekarzy.
Postępowania karne w przypadkach ataku na lekarza – według przedstawicieli tego środowiska - często są umarzane ze względu na znikomą szkodliwość czynu. Tymczasem lekarze ponoszą za swoje decyzje odpowiedzialność karną, cywilną, zawodową i dyscyplinarną. W 2007 r. Okręgowi Rzecznicy Odpowiedzialności Zawodowej w całej Polsce wyjaśniali ponad 4 tys. spraw.
- Jeśli my lekarze odpowiadamy jak funkcjonariusze publiczni, to jednym z podstawowych naszych praw powinno być prawo do ochrony, takie jak przysługuje funkcjonariuszowi publicznemu. - mówił przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie.
Pomysłodawcy „Karty Praw Lekarza” przyznają, że nawet sami zainteresowani słabo znają swoje prawa.

- 14:20 Posłanka PiS o "Zatrzymaj aborcję": chore dzieci ma chronić, a zdrowe pozwala zabijać
- 14:00 62 organizacje przeciwne powołaniu prof. Chazana na konsultanta ds. ginekologii i położnictwa
- 13:40 Lubuskie kusi studentów medycyny; oferuje 2 tys. zł stypendium za...
- 13:25 Gorzów Wlkp.: rozbudowane hospicjum już po oficjalnym otwarciu
- 13:10 Francuski anatom potrafi rozpoznać przyczyny śmierci sprzed tysięcy lat
- 12:55 W kasie śląskiego oddziału NFZ brakuje pieniędzy na szpitalne kontrakty?
- 12:35 Były wiceminister zdrowia wrócił do rządu. Najchętniej pełniłby tę funkcję społecznie?
- 12:15 Węgry też zmagają się z brakiem lekarzy i pielęgniarek. Na tych pracowników chętni są Niemcy...
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 5 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 6 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 7 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych