Lekarze chcą bronić klauzuli sumienia w TK

Naczelna Rada Lekarska uważa, że ograniczanie prawa lekarza do korzystania z klauzuli sumienia narusza konstytucję. Dlatego skarży do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty dotyczące klauzuli sumienia.

Gazeta Wyborcza przypomina, że w stanowisku NRL z 21 lutego br. wskazuje się na art. 30 i 39, które stanowią, że lekarz nie może się powołać na klauzulę sumienia i odmówić pomocy "w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki".

Zdaniem NRL ten ostatni fragment mówiący o "innych przypadkach niecierpiących zwłoki" narusza konstytucję - konkretnie prawo do wolności sumienia i religii (art. 53 ust. 1) i wolność wyboru zawodu (art. 65 ust. 1). Chodzi o to, że wymuszając działanie wbrew sumieniu w przypadkach innych niż zagrożenie życia i ciężkie zagrożenie dla zdrowia, narusza zasadę ochrony godności (art. 30 konstytucji).

Te same zarzuty NRL stawia wymaganiu, by lekarz wskazał pacjentowi, któremu ze względu na swoje sumienie odmawia pomocy, gdzie może tę pomoc uzyskać. A także to, że ma fakt powołania się na klauzulę sumienia odnotować w dokumentacji medycznej, a wcześniej zawiadomić na piśmie swojego przełożonego, że zamierza z tej klauzuli skorzystać.

Więcej: www.wyborcza.pl Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH