Lekarze chcą, aby UOKiK sprawdził zasadność kar za błędy w receptach refundowanych

Mazowiecki Oddział Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy uważa, że umowy, jakie NFZ zawiera z lekarzami na wystawianie recept refundowanych, naruszają przepisy ustawy o ochronie konsumenta i konkurencji. Maciej Jędrzejowski, przewodniczący mazowieckiego oddziału OZZL podkreśla, że sankcje nakładane na lekarzy są nieadekwatne do często drobnych, formalnych błędów. Dodaje, że NFZ nadużywa pozycji dominującej na rynku.

- Polega to między innymi na tym, że wzór umowy ustalony zarządzeniem prezesa NFZ jest nienegocjowalny - mówi nam Jędrzejowski.

Jak tłumaczy, Fundusz w umowach zastrzega sobie nieuzasadnione korzyści w przypadku niedopełnienia przez lekarza pewnych zapisów - chodzi o zwrot refundacji leku wydanego na podstawie recepty albo błędnie wystawionej, albo z uchybieniami formalnymi lub na podstawie błędów w dokumentacji medycznej.
Kwoty, których zwrot NFZ oczekuje od lekarzy, są naliczane do 5 lat wstecz z odsetkami, co powoduje, że bywają one bardzo wysokie.

Rekordowa sankcja
- Największa kara o której wiem w woj. mazowieckim to 800 tys. zł. Lekarz przepisywał recepty od wielu lat tak samo, nie miał pełnej dokumentacji medycznej zgodnej z aktualnymi wymogami i musiał sprzedać mieszkanie, żeby rozliczyć się z Funduszem - mówi nam Jędrzejowski.

OZZL planuje w najbliższym czasie złożyć wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, dotyczący umów zawieranych przez lekarzy z NFZ na wystawianie leków refundowanych.

- Dostrzegamy sprzeczność umów zawieranych przez lekarzy z NFZ z zapisami ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Chodzi między innymi właśnie o zastrzeżenie w umowach kar, nieadekwatnych do uchybień - wyjaśnia Jędrzejowski.

Podkreśla, że odszkodowanie  musi być adekwatne do stopnia poniesionej winy, tymczasem w przypadku umów z NFZ, niezależnie od tego, czy błąd lekarza jest drobny - formalny, czy nie, to kara jest taka sama.

- Wniosek do UOKiK zostanie przekazany, kiedy otrzymamy z NFZ dane, które zobrazują skalę zjawiska - zapowiada Maciej Jędrzejowski. Według niego kary dla lekarzy w woj. mazowieckim są w ostatnim roku bardzo częste, jednak, jak informuje, NFZ odmówił udostępnienia danych na temat liczby ukaranych lekarzy i kwot, jakie zapłacili.

Zdaniem Funduszu
Według Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ lekarze nie płacą żadnych kar finansowych lecz jedynie zwracają koszty nienależnych refundacji recept. Ponadto lekarze, podpisując umowy z NFZ, wiedzą o warunkach umów i zgadzają się na nie, nie można więc mówić o ich negatywnym wpływie na wykonywanie zawodu lekarza.

Dr Krzysztof Kordel, Rzecznik Praw Lekarzy, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl podkreśla, że lekarz nie ma żadnej możliwości zweryfikowania statusu ubezpieczeniowego pacjenta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH