Lekarze POZ chcą od pacjentów zaświadczeń od specjalistów. Co na to NFZ?

Pacjenci doświadczają powtórki z sytuacji z ubiegłego roku, kiedy lekarze rodzinni odsyłali chorych do specjalistów po zaświadczenie potwierdzające rozpoznanie przewlekłej choroby.

Zgodnie z ogólnymi warunkami umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, lekarz w poradni specjalistycznej zobowiązany jest do pisemnego informowania lekarza POZ (nie rzadziej niż co 12 miesięcy) o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, w tym o okresie ich stosowania i dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych.

Natomiast lekarz POZ może kontynuować leczenie farmakologiczne pacjenta zastosowane przez lekarza w poradni specjalistycznej, jeżeli posiada informację od specjalisty.

W związku z ubiegłorocznymi problemami NFZ informował, że przepisy ws. ogólnych warunków umów (OWU) nie ograniczają kompetencji zawodowych i autonomii decyzji lekarzy POZ, także w odniesieniu do diagnozowania i leczenia chorób przewlekłych. Sposób postępowania lekarzy uznał za "nieuprawnioną nadinterpretację przepisów".

Ledwie minęło kilka dni nowego roku, a sytuacja z odsyłaniem pacjentów ponownie stała się rzeczywistością. W przypadku braku stosowanego zaświadczenia lekarze POZ przepisują pacjentom leki refundowane ze 100 procentową odpłatnością.

Rzecznik pomorskiego oddziału NFZ, Mariusz Szymański, ponownie mówi o nadinterpretacji przepisów. - Pacjent przewlekle chory oczywiście od czasu do czasu musi odwiedzić specjalistę. Jednak żądanie takich zaświadczeń od chorych tylko dlatego, że mija rok od ostatniej wizyty, przede wszystkim tylko wydłuża i tak długie kolejki do specjalistów.

- W niektórych przypadkach lekarze powinni kierować się raczej zdrowym rozsądkiem, niż sztywno trzymać zaleceń rozporządzenia. NFZ zna ten problem i dlatego zapewniam, że lekarze, którzy mimo braku odświeżonego zaświadczenia od specjalisty wypiszą lek z refundacją, na pewno nie będą przez nas karani - dodaje Mariusz Szymański na łamach serwisu Głosu Pomorza.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH