Lekarz zawieszony za prowokację, SN oddalił kasację

Sąd Najwyższy oddalił 4 stycznia kasację od orzeczenia Naczelnego Sądu Lekarskiego wobec Wojciecha S. zawieszonego w prawie wykonywania zawodu w związku z prowokacją policyjną wobec przełożonego.

W czerwcu bieżącego roku Naczelny Sąd Lekarski, rozpatrywał odwołanie od postanowienia okręgowego sądu lekarskiego o zawieszeniu Wojciecha S. na trzy lata. NSL podzielił to stanowisko i uznał, że Wojciech S. jest winny uchybienia powadze i godności zawodu lekarza, ponieważ w 2005 roku wziął udział w policyjnej prowokacji korupcyjnej, aby skompromitować i pozbyć się swojego przełożonego, szefa kliniki kardiochirurgii białostockiego szpitala, Tomasza H.

Tomasz H. został uniewinniony od zarzutu przyjęcia łapówki; w sprawie bezpodstawnej prowokacji toczy się proces karny przed sądem w Białymstoku. Oskarżeni są trzej policjanci i Wojciech S. Dwie kobiety, które w prowokacji odgrywały role bliskich pacjenta – jedna z nich zostawiła na biurku H. kopertę z pieniędzmi – dobrowolnie poddały się karze.

W tym procesie H., który jest oskarżycielem posiłkowym, mówił, że przygotowana przez Wojciecha S. prowokacja łapówkarska nie była jedyną, której dopuścił się wobec niego Wojciech S. Jak powiedział H., kilka dni po prowokacji łapówkarskiej S. osobiście dokonał kolejnej. Według relacji Tomasza H. Wojciech S. miał przy pomocy telefonu komórkowego dostarczyć policji zdjęcia rzekomo świadczące o fałszowaniu dokumentacji medycznej. H. trafił potem na wiele tygodni do aresztu.

SN uznał 4 stycznia zarzuty nieprawidłowości postępowania przed NSL za chybione, a kasację Wojciecha S. za bezzasadną. SN przywołał sporządzone dla sądu lekarskiego opinie dwóch wykładowczyń etyki - z KUL i UW. Obie uznały, że S. naruszył zasady etyczne. Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego jest ostateczne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH