Lekarz zakładający firmę nie zawsze skorzysta z ulgi

Do utraty prawa do opłacania obniżonych składek wystarczy, by jedna czynność świadczona w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej na rzecz byłego pracodawcy była tożsama z wykonywaną w ramach rezydentury.

Jak informuje Rzeczpospolita, takie stanowisko zajął lubelski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w decyzji nr 1004 z 27 sierpnia 2014 r. (WPI/200000/43/1004/2014).

Występującą o interpretację przepisów była zatrudniona jako rezydent w celu odbycia specjalizacji z chorób wewnętrznych. Zakończyła ją i rozpoczęła pierwszy raz prowadzenie działalności gospodarczej. Uczestniczyła w konkursie ofert u byłego pracodawcy na udzielanie świadczeń zdrowotnych w formie dyżurów lekarskich. Jej oferta została przyjęta.

Prowadząca działalność twierdzi, że praca w ramach rezydentury miała zupełnie inny charakter niż wykonywana w ramach działalności na podstawie kontraktu i dlatego ma prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

ZUS przypomniał, że prawo do skorzystania z preferencyjnej podstawy wymiaru składek nie przysługuje osobom, które wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

W decyzji podkreślono także, że zakres czynności świadczonych na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego wykonywana jest działalność, nie może pokrywać się z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy.

Więcej: www.rp.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH