Lekarz przed prokuratorem, czyli o czym warto wiedzieć przed spotkaniem Lekarz przed prokuratorem, czyli o czym warto wiedzieć przed spotkaniem. Fot. Archiwum

Lekarze skarżą się na lawinowy wzrost liczby wezwań na przesłuchania (trwają zazwyczaj 4-5 godzin), a także na żądania prokuratury wydania dokumentacji medycznej bez nakazu sądu. Mówili o tym 23 listopada w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej podczas szkolenia dotyczącego różnych aspektów prawnych działalności zawodowej lekarzy.

Jak podkreślał Krzysztof Urbański, prezes firmy LegalOperator, współorganizator szkolenia pn. ”Lekarz wobec ataków organów ścigania i prób wyłudzenia odszkodowania - profilaktyka i techniki obrony”, żadne inne środowisko zawodowe w Polsce nie zostało tak ”kryminogennie” potraktowane, jak to medyczne.

- Wynika to po części ze statystyki. Przy ogromnej skali świadczonych usług medycznych dochodzi także do błędów i różnych zdarzeń medycznych. Opieka zdrowotna jest uznawana na całym świecie za jedną z dziedzin najbardziej obciążonych ryzykiem. W Polsce nie jest prowadzony ich rejestr, ale szacuje się, że rocznie dochodzi do 20 - 30 tys. niepożądanych zdarzeń. Z naszego doświadczenia wiemy, że niemal 8o proc. toczących się spraw dotyczących zdarzeń i błędów medycznych, to próby wyłudzenia odszkodowania - ocenił Urbański.

W jego przekonaniu lawinowy wzrost spraw dotyczących błędów medycznych wynika nie tylko z rosnącej świadomości pacjentów, ale także z aktywności firm zajmujących się wyłącznie dochodzeniem roszczeń dla pacjentów, a także … wyłudzaniem odszkodowań. - Lekarze, posiadający obowiązkowe ubezpieczenie OC są dla nich łakomym kąskiem - stwierdził.

Jak zauważył, wielu lekarzy miało do czynienia z firmami wyłudzającymi odszkodowania, byli przesłuchiwani jako świadkowie czy podejrzani. Niemal każdy lekarz słyszał, że spotkało to jego znajomego.

Obowiązkowe OC nie chroni dostatecznie
Osoby wykonujące zawody medyczne, które pracują na podstawie kontraktów, muszą obligatoryjnie, zgodnie z wymogami prawa, posiadać ubezpieczenie OC.

- Polisa OC nie chroni jednak lekarza przed odpowiedzialnością karną, a dzisiaj pacjenci coraz częściej występują przeciwko lekarzom na drodze karnej, wnosząc do prokuratury lub policji powiadomienie o popełnieniu przestępstwa- mówiła mec. Daria Karczewska.

Takie powiadomienie uruchamia całą machinę - prokuraturę, policję.

- Dzisiaj regułą staje się, że pacjenci, bardzo często reprezentowani przez kancelarie odszkodowawcze, składają powiadomienia do prokuratury lub powiadamiają policję. Takie postępowanie dla pacjentów jest wygodne i bezpłatne. Cały proces karny jest prowadzony na koszt państwa. To policja zbiera dowody, przesłuchuje świadków, analizuje dokumentacje medyczną. Pacjent nie ponosi w tym przypadku żadnej odpowiedzialności. Nawet jeśli po wieloletnim procesie okaże się, że lekarz jest niewinny, to pacjent nie ponosi żadnych kosztów - powiedziała Karczewska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH