Lekarz nie zaliczy dobrowolnego ubezpieczenia do kosztów NSA podzielił stanowisko sądu wojewódzkiego i Urzędu Skarbowego. Fot. Shutterstock

Naczelny Sąd Administracyjny uważa, że ubezpieczenia, które przezorni właściciele jednoosobowych firm wykupują na wypadek przerwy w działalności, nie można zaliczyć do kosztów działalności.

Prawa do kosztów przy takim wydatku NSA odmówił małżeństwu lekarzy.

Każdy z małżonków prowadzi działalność gospodarczą w formie indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej. Jako przedsiębiorcy opłacają składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ale w najniższym wymiarze - podaje Rzeczpospolita.

Lekarze, chcąc uchronić swoje firmy przed bankructwem w wyniku np. dłuższej choroby, wykupili ubezpieczenie na wypadek śmierci. Ma ono też gwarantować wypłatę miesięcznego świadczenia na wypadek niemożności prowadzenia działalności gospodarczej z przyczyn wskazanych w umowie w wysokości 5000 zł.

Ich zdaniem wypłata świadczenia z ubezpieczenia ma zagwarantować ochronę i zabezpieczenie źródła przychodów, dlatego też sądzili, że składka na ubezpieczenie, stanowi koszt podatkowy jako wydatek poniesiony w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się najpierw Urząd Skarbowy, a następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, do którego lekarze wnieśli sprawę.

Prawa do kosztów nie potwierdził też NSA. Jak podał w uzasadnieniu wyroku, z umowy ubezpieczenia nie wynika obowiązek przeznaczenia wypłaconej przez ubezpieczyciela kwoty na zabezpieczenie przychodów z działalności gospodarczej.

Więcej: archiwum.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH