Lekarz nie ujawni dokumentacji medycznej nawet po śmierci pacjenta Lekarz nie będzie już mógł ujawnić dokumentacji medycznej zmarłego pacjenta na prośbę bliskich. Fot. PTWP

Lekarz nie będzie już mógł ujawnić dokumentacji medycznej zmarłego pacjenta na prośbę bliskich. Potrzebna będzie zgoda sądu na zwolnienie z tajemnicy zawodowej - podaje Gazeta Prawna.

To najważniejsza zmiana, jaką wprowadzi ustawa zaproponowana przez posłów z komisji petycji. W ten sposób odpowiedzieli oni na postulaty środowiska lekarskiego i wystąpienia rzecznika praw obywatelskich.

Przyczyną apeli były zmiany, które wprowadziła ubiegłoroczna nowelizację kodeksu postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (Dz.U. z 2016 r. poz. 1070). W założeniu miała ona ułatwić rodzinom zmarłych ustalić przyczyny śmierci, pociągnąć do odpowiedzialności karnej lekarzy, którzy dopuścili się błędu, oraz dochodzić odszkodowania. W tym celu poluzowano zasady zwalniania przedstawicieli zawodów medycznych z tajemnicy.

Obecnie lekarz pozostaje nią związany po śmierci pacjenta, chyba że osoba bliska chorego wyrazi zgodę na ujawnienie dokumentacji medycznej. Środowisko lekarskie było przeciwne temu rozwiązaniu.

Jednym z kanonów etyki lekarskiej jest tajemnica lekarska - podkreślał dr Maciej Hamankiewicz, prezes NRL, w marcu, w trakcie tegorocznego II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Zaznaczył, że tajemnica lekarska nie jest tajemnicą lekarzy, jest tajemnicą pacjentów powierzaną lekarzom.

- Tak jest od czasów Hipokratesa, nawet śmierć pacjenta nie zwalnia z zachowania tajemnicy - mówił, przypominając, że przez wiele lat z tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta mógł zwolnić lekarza tylko sąd na wniosek prokuratora.

 Wątpliwości co do nowelizacji kodeksu postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta z 2016 r. wyrażały też środowiska prawnicze.

Prof. Jacek Sobczak, sędzia SN w stanie spoczynku, kierownik Katedry Prawa Ochrony Własności Intelektualnej SWPS  Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego, podkreślał, że regulacja nakazuje lekarzowi, by po śmierci pacjenta ujawnił osobie bliskiej zastrzeżone przez zmarłego informacje medyczne.

- Osoby bliskie mogą zażądać takich informacji, a lekarz musi je ujawnić. Trudno dociec, co chciał ustawodawca przez to osiągnąć - przyznał profesor i dodał, że nowa regulacja wprowadziła także inny krąg osób bliskich niż w kodeksie rodzinnym, cywilnym, karnym. - Lekarz zamiast leczyć będzie teraz ustalał osoby bliskie, co jest nie do przyjęcia. 

- Doprowadzono do rozbieżności między Kodeksem etyki lekarskiej, czyli normami etycznym a normami prawnymi, sprzeczności między prawem - ustawą o zawodzie lekarza i przyrzeczeniem - stwierdzał prof. Sobczak.

- Jeśli ktoś oczekuje, że odpowiem, jak w tej sytuacji należy się zachować, to powiem, że nie wiem. Nie wiem, mimo że jako sędzia mam naturalną chęć, żeby powiedzieć, że prawo jest ponad normami etycznymi. Nie jest dobrze, jeżeli inna jest norma prawna i inna norma etyczna - podsumował.

Kolejna nowelizacja ma przywrócić wcześniej obowiązujące prawo.

Więcej: prawo.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH