Lekarz ma obowiązek reagować na przemoc domową

Zgłaszanie przypadków przemocy wobec dzieci to nie dobra wola lekarzy, ale obowiązek. Podobnie jak wystawienia zaświadczenie ofierze przemocy domowej.  Część środowiska wciąż się z tego nie wywiązuje.

Jak zaznacza na łamach Dziennika Toruńskiego Nowości Danuta Gadziomska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Edukacji i Profilaktyki Uzależnień w Toruniu wśród lekarzy jest mała świadomość tego obowiązku i i mała chęć do wykonywania takich badań oraz wystawiania zaświadczeń.

W jej mała ilość takich zaświadczeń jest także spowodowana tym, że zgodnie z przepisami jest to procedura bezpłatna. 

Raport opublikowany przez Agencję Praw Podstawowych  UE wskazuje, że 67 proc. Europejek nigdy nie zgłosiło przypadków przemocy ze strony partnera policji ani żadnej innej organizacji.

Eksperci przyznają, że z tego powodu trudno dotrzeć do osób doświadczających przemocy w rodzinie. Dlatego, tak istotna jest rola lekarza w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Lekarze powinni reagować w sytuacji ewidentnych objawów przemocy fizycznej - takich jak siniaki, złamania, ale też powinni zwracać też większą uwagę np. na obniżoną odporność kobiety, co może wiązać się z chronicznym stresem wynikającym z doświadczania każdego rodzaju przemocy, także np. psychicznej. 

Od czterech lat znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nakłada na lekarzy, pielęgniarki oraz ratowników medycznych obowiązek interwencji w przypadku przemocy w rodzinie.

Prawo wypowiada się w tej kwestii jednoznacznie: „Osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych, powzięły podejrzenie o popełnieniu przestępstwa z użyciem przemocy wobec członków rodziny, mają obowiązek niezwłocznego zawiadomienia Policji lub prokuratora. Do osób, na których ciąży ww. obowiązek, zalicza się lekarzy i pielęgniarki" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia z 23 lutego 2010 roku w sprawie obowiązków personelu medycznego w związku z aktami przemocy.

Prawo umożliwia m.in. uzyskanie bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi stosowanie przemocy w rodzinie. Zaświadczenie, które składa się z dziewięciu punktów wypełnianych przez lekarza, może wystawić także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Zaświadczenie wydane przez lekarza rodzinnego informujące o uszkodzeniach ciała ma pomagać ofiarom przemocy w rodzinie, które zdecydują się na skarżenie sprawcy w sądzie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH