Łęczna: wicestarosta krytycznie o kontroli wojewody w szpitalu Ze stanowiskiem wojewody nie zgadza się starostwo. Fot. Fotolia

Wicestarosta łęczyński odniósł się do kontroli jaką wojewoda zamierza przeprowadzić w związku z przekazaniem zysku szpitalnego na cele powiatu. Jak przekonuje, wszczęcie postępowania jest niepotrzebne.

Nadzór prawny wojewody zdecydował o wszczęciu kontroli w Szpitalu Powiatowy im. św. Faustyny Kowalskiej w Łęcznej, w związku z zawiadomieniem złożonym przez posła Artura Sobonia (PiS). 

Sprawa dotyczy przekazania 500 tys. zł z dwóch milionów zysku, jaki wypracował szpital na rzecz powiatu łęczyńskiego. 

- Te pieniądze mają być przeznaczone na spłatę części zobowiązań w wysokości 6 mln zł zaciągniętych przez powiat na wyposażenie szpitala - pisze Dziennik Wschodni.

Jak tłumaczy Marek Wieczerzak z Biura Wojewody Lubelskiego, o podziale zysku decyduje dyrektor po zasięgnięciu opinii Rady Społecznej placówki. Rada Powiatu nie może wkraczać w kompetencje samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej i ingerować w wykonywanie uprawnień zastrzeżonych dla niego. Nie może, więc nakazywać określonego sposobu podziału zysku, ani tym bardziej żądać odprowadzenia zysku do swojego budżetu.

Z tym stanowiskiem nie zgadza się starostwo. Dariusz Kowalski, wicestarosta łęczyński wyjaśnia na łamach dziennika, że organ nadzoru dokonał niewłaściwej interpretacji zapisów uchwały Rady Powiatu i podkreśla: - Zakwestionowany zapis brzmi, że "zysk netto w kwocie 1.914.342,29 zł SPZOZ w Łęcznej przeznacza na....", a więc Rada Powiatu w swojej uchwale nie dzieli potencjalnych zysków SPZOZ, a jedynie tylko informacyjnie stwierdza, na jakie cele szpital przeznacza swój zysk.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH