Łatwiej będzie dochodzić odszkodowań za błędy lekarskie

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Proponowane zmiany dotyczą błędów medycznych.

Jak podaje Ministerstwo, na konieczność wprowadzenia zmian w zakresie dochodzenia przez pacjentów odszkodowań za szkody spowodowane błędami medycznymi wskazywał już w 2003 r. VII Krajowy Nadzwyczajny Zjazd Lekarzy, zgodnie ze stanowiskiem, którego wzorem innych państw (zwłaszcza skandynawskich) uznaje się za konieczne wprowadzić system odpowiedzialności placówek opieki zdrowotnej dający prawo uzyskiwania przez pacjentów rekompensaty za szkody zdrowotne poniesione w związku z leczeniem na drodze pozasądowej bez konieczności udowodnienia winy pracowników opieki zdrowotnej.

Resort przypomina, że obowiązujące prawo oferuje narzędzia ochrony praw pacjenta. Są to przede wszystkim instrumenty, jakie pacjenci uzyskali po wejściu w życie ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jednakże w przypadku wystąpienia błędu medycznego i dochodzenia odszkodowania jedyną możliwą drogą jego uzyskania jest proces sądowy z powództwa cywilnego o odszkodowanie lub zadośćuczynienie.

„Dochodzenie tego rodzaju spraw przed sądem trwa zwykle kilka lat. Nadmierna długość postępowania sądowego jest jedną z głównych przyczyn skarg składanych przez obywateli polskich do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz). Należy wskazać, że od momentu uznania jurysdykcji tego sądu (1 maja 1993 r.), Rzeczypospolita Polska należy stale do czołówki państw, z których trafia największa liczba spraw” – podaje MZ.

Projektowane rozwiązanie pozwoli na dochodzenie odszkodowania tym osobom, które ze względu na koszty postępowania sądowego rezygnowały z jego dochodzenia na drodze sądowej.

„Potrzeba podjęcia prac nad ustawą umożliwiającą każdemu pacjentowi dochodzenie odszkodowania z tytułu błędu medycznego bez konieczności występowania na drogę sądową wynika z rosnącej świadomości obywateli polskich w zakresie dochodzenia ich praw jako pacjentów” – podaje resort zdrowia.

Nowela przewiduje powstanie wojewódzkich komisji do spraw orzekania o błędach medycznych. Wniosek o ustalenie błędu medycznego będzie można przedłożyć komisji w terminie 1 roku od dnia, w którym pacjent dowiedział się o zaistnieniu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta albo nastąpiła śmierć pacjenta, jednakże termin ten nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie skutkujące uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia pacjenta albo śmiercią pacjenta.

Takie terminy, zdaniem ministerstwa, biorąc pod uwagę rodzaje błędu medycznego są wystarczające do zapewnienia praw pacjentów. Odszkodowanie ma dotyczyć wyłącznie szkód związanych z opieką szpitalną realizowaną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby szkoda mogła być zrekompensowana wojewódzka komisja do spraw orzekania o błędach medycznych musi ustalić, że nastąpił błąd.

W skład komisji wejdą m.in. specjaliści z dziedzin medycyny i prawa oraz organizacji pacjenckich działających na terenie województwa .

 

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH