Łacina na straży dokumentacji medycznej

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia zakłada, że na kartach leczenia szpitalnego znów pojawią się łacińskie nazwy chorób.

Jak podaje Rzeczpospolita, ministerialny projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, zakłada, że nie będzie to reguła, ale wyjątek stosowany w szczególnych przypadkach, gdy wymaga tego dobro pacjenta.

Decyzję o takim zapisie będzie podejmował lekarz. Na żądanie pacjenta będzie musiał jednak poinformować o jego schorzeniu i wpisać rozpoznanie po polsku. Na każdej stronie dokumentacji medycznej ma się pojawić numer PESEL, co zapobiec ma pomyłkom. Gdy lekarz, u którego leczyliśmy się prywatnie, umrze albo np. wyjedzie za granicę, jego dokumentacja trafi do odpowiedniej izby lekarskiej i zostanie udostępniona pacjentowi, by mógł kontynuować leczenie u innego lekarza.

Jak wynika z ustawy o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.), informacje o stanie zdrowia należą do tzw. danych wrażliwych. Placówki służby zdrowia i prywatne gabinety powinny je szczególnie chronić. Tymczasem chociażby w przypadku szpitali, pełne historie choroby wiszą na łóżkach a wywiady lekarskie są przeprowadzane w obecności innych pacjentów.

Generalny inspektor danych osobowych Michał Serzycki uważa, że dane z kart gorączkowych pacjentów nie powinny być dostępne dla osób trzecich. Pacjenci, którzy uważają, że ich prawa do ochrony danych medycznych są łamane, mogą skorzystać z regulacji dotyczących ochrony dóbr osobistych zawartych w kodeksie cywilnym i dochodzić swych racji na drodze postępowania karnego, administracyjnego lub cywilnoprawnego.

Według badań TNS OBOP, większość Polaków dba o swoje dokumenty i dane finansowe, ale tylko 5 proc. niszczy przed wyrzuceniem do kosza dokumentację medyczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH