Do 30 września przedłużone zostało śledztwo dotyczące Zygmunta N., głównego podejrzanego w sprawie nieukończonej budowy Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO) w Mielcu.

Jak poinformował w poniedziałek PAP zastępca prokuratora okręgowego w Tarnobrzegu Janusz Wiśniewski, powodem przedłużenia śledztwa o kolejne trzy miesiące jest oczekiwanie na pomoc prawną z USA.

Z tego też powodu (obok dotychczasowych przesłanek, czyli m.in. uzasadnionej obawy ucieczki podejrzanego oraz usiłowanie mataczenia w śledztwie) tarnobrzeska prokuratura okręgowa skierowała do sądu wniosek o przedłużenie o kolejne trzy miesiące aresztu dla tego podejrzanego. Wniosek skierowano do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie, który ma go rozpatrzyć na posiedzeniu 10 czerwca.

Zygmunt N. ma postawionych dziewięć zarzutów, m.in.: wyłudzenia 21 mln dolarów kredytów na budowę LFO, przywłaszczenia 8 mln dolarów i ponad miliona euro na szkodę spółki, usiłowania wyłudzenia 11 mln dolarów kredytów oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Na początku listopada ub. r. areszt opuścił drugi podejrzany w śledztwie dotyczącym LFO – Włodzimierz W. (po wpłacenia 500 tys. zł poręczenia majątkowego). Włodzimierz W. jest podejrzany o przywłaszczenie mienia znacznej wartości, pochodzącego ze spółki LFO, pomoc w ukryciu mienia pochodzącego z przestępstwa i pranie brudnych pieniędzy.

Prokuratura w Tarnobrzegu od października 2001 r. prowadziła jeszcze drugie śledztwo w sprawie LFO. Umorzyła je jednak z powodu „braku znamion czynu zabronionego”. Śledztwo dotyczyło kilku spotkań, na których miały być naciski ze strony osób z otoczenia byłego prezydenta RP, aby ministerstwo zdrowia kontynuowało współpracę z LFO wbrew merytorycznym przesłankom.

O takich naciskach miał mówić podczas przesłuchania w grudniu 2004 r. b. minister zdrowia Mariusz Łapiński. Według niego w spotkaniach tych miał wziąć udział m.in. Marek Ungier - b. szef gabinetu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Marek Wagner - b. szef kancelarii premiera Leszka Millera i Zbigniew Siemiątkowski - b. szef Agencji Wywiadu, a wcześniej Urzędu Ochrony Państwa. Na chwilę na spotkanie miał także "wpaść" prezydent Kwaśniewski.

W sprawie LFO postawiono już zarzuty kilku osobom, m.in. byłej podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Halinie W.-T. Oskarżonym jest Wiesław Kaczmarek. 2 października ub. r. przed warszawskim sądem zaczął się jego proces.

Tarnobrzeska prokuratura oskarżyła go w maju 2005 r. o to, że jako minister gospodarki w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza wydał nierzetelną opinię, która zdecydowała o przyznaniu spółce LFO poręczenia Skarbu Państwa, mimo braku podstaw co do celowości udzielenia takiej gwarancji. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH