Kto zarobi na zakazie palenia papierosów? "Tankowanie" e-papierosa...

Na wprowadzeniu ustawy antynikotynowej może stracić przemysł tytoniowy. Zyskają firmy farmaceutyczne, producenci e-papierosów i palarni.

Przypominamy, że według projektu ustawy przyjętej przez Sejm, w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych mogą nadal powstawać palarnie. W mniejszych (poniżej 100 m kw.), to sam właściciel będzie decydował, czy ma być to lokal dla palących czy niepalących. Dla właścicieli lokali spory wydatek oznacza konieczność przedzielenia i adaptacji pomieszczeń.

Ustawa, przypomnijmy, wprowadza też możliwość tworzenia palarni w szpitalach i ośrodkach zdrowia, w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Jak mówiła portalowi rynekzdrowia.pl posłanka PO Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, posłowie z sejmowej komisji zdrowia poświęcili dużo czasu na ustalenie wymogów, jakie muszą spełniać palarnie, by zapewnić ochronę osób trzecich przed biernym paleniem.

– Celem ustawy jest zwiększenie stref wolnych od tytoniu i propozycja, by tam, gdzie jest zakaz palenia, powstawały palarnie o bardzo restrykcyjnych wymogach technicznych – twierdzi posłanka.
Jej zdaniem, umożliwienie palenia pracownikom szpitali czy szkół w palarniach, jest lepszym rozwiązaniem, niż wprowadzenie całkowitego zakazu palenia, bez alternatywy dla osób palących:

– Skończyłoby się to pokątnym paleniem lub łamaniem zakazu.
To alternatywne rozwiązanie może jednak kosztować dyrektora szpitala czy szkoły minimum 20 tysięcy złotych, bo tyle będzie musiał zainwestować w zakup specjalnej kabiny...

Coraz większym powodzeniem cieszą się także gumy, inhalatory i plastry aplikujące nikotynę. Jak pokazują badania IMS Health, Polacy w 2009 roku na rzucanie palenia wydali 90 mln złotych, w tym ponad 71 mln zł na produkty dostępne bez recepty. Przypuszczalnie rynek takich plastrów, gum, pastylek i inhalatorów będzie rósł.

Coraz większą popularnością cieszą się również e-papierosy. Zostały wynalezione i opatentowane w Chinach w 2004 roku. Są to urządzenia elektroniczne podgrzewające wkład nikotynowy, który w formie pary jest wdychany przez użytkownika. Nie dochodzi wtedy do spalania, więc ok. 4 tys. substancji chemicznych, w tym wiele rakotwórczych, nie zatruwa palacza.

Projekt ustawy przegłosowany w Sejmie 4 marca, trafi teraz pod obrady Senatu. Potem ustawę albo podpisze, albo zawetuje prezydent. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po pół roku od ostatecznego przyjęcia ustawy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH