Każdy szpital zmaga się z problemem pacjentów, którzy nie mogą go samodzielnie opuścić i nie są w terminie odbierani przez rodzinę. - To gmina, zgodnie z artykułem 25 projektu nowej ustawy o ZOZ będzie miała obowiązek pokrycia kosztów transportu pacjenta do miejsca zamieszkania, w przypadku nieodebrania go przez zobowiązane osoby - pisze na łamach Gazety Prawnej Stanisław Szczepaniak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu.

Jednak w stosunku do dotychczasowych rozwiązań, gmina będzie mieć roszczenie regresowe o zwrot kosztów transportu sanitarnego od osób zobowiązanych do opieki nad pacjentem.

Postanowienia ustawy o ZOZ mogą w pewnych okolicznościach być zbieżne z innymi przepisami prawa. Kwestie transportu sanitarnego są bowiem regulowane jednocześnie przez ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Artykuł 41 ust. 3 tej ustawy przewiduje transport pacjenta ze szpitala w inne miejsce niż zakład opieki zdrowotnej. Zgodnie z nim świadczeniobiorcy na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje przejazd środkami transportu sanitarnego odpłatnie lub za częściową odpłatnością. Decyzje o tym, czy odpłatność jest całkowita, czy częściowa podejmuje lekarz zlecający transport, kwalifikując chorego do jednego z dwóch stopni niepełnosprawności.

Często będzie więc dochodzić do sytuacji, w której pacjent nieodebrany w terminie przez osobę zobowiązaną będzie jednocześnie osobą kwalifikowaną do jednego z dwóch stopni niepełnosprawności. Teoretycznie ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie wyklucza w takim przypadku tzw. pośrednictwa gminy w sfinansowaniu transportu, ale nie określa tego jednoznacznie. W tym kontekście warto się zastanowić, czy umieszczanie przepisów dotyczących uprawnień pacjentów do transportu w ustawie o ZOZ ma jakikolwiek sens i czy kompleksowa regulacja tej kwestii w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej nie byłaby bardziej wskazana.

Cytowany artykuł 25 projektu ustawy o ZOZ reguluje również problematykę pozostawania pacjenta w szpitalu po zakończeniu leczenia. Zgodnie z obowiązującymi rozwiązaniami ustawowymi, jak również projektowanymi, pacjent, którego stan zdrowia nie wymaga dalszej hospitalizacji, ponosi koszty pobytu w szpitalu począwszy od upływu terminu, w którym nie wymaga dalszego leczenia. Planowana ustawa rozszerza dodatkowo zakres osób zobowiązanych do pokrycia kosztów na osobę, na której ciąży ustawowy obowiązek alimentacyjny w stosunku do pacjenta.

Również ta problematyka powinna być regulowana w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jako odstępstwo od zasady bezpłatnej służby zdrowia - postuluje Stanisław Szczepaniak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH