Kto może przyjąć korzyść, a kto nie: nie wiedzą ani darczyńcy ani obdarowani

Nieprecyzyjnie sformułowany zakaz dawania i przyjmowania darowizn, przyjęty jako sposób walki z patologiami i nadużyciami, stworzył przy okazji wiele problemów. Szeroka interpretacja art. 49 ustawy refundacyjnej okazała się szkodliwa społecznie.

Przykładem była kwestia przekazania pomp insulinowych kupionych ze zbiórki pieniędzy podczas tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ponieważ akcja charytatywna Jerzego Owsiaka jest medialna i spektakularna, reakcja resortu zdrowia była szybka. W wydanym komunikacie ministerstwo potwierdza, że intencją ustawodawcy nie było wprowadzenie zakazu dokonywania darowizn przez Fundację WOŚP, a jedynie zakaz stosowania jakichkolwiek form zachęty, w tym darowizn, zawarty w art. 49 ustawy, który dotyczy przedsiębiorców produkujących lub prowadzących obrót produktami refundowanymi.

Bez odpowiedzi pozostaje pytanie, czy zasada zastosowana wobec WOŚP będzie miała zastosowanie także do innych podmiotów, np. fundacji czy organizacji pacjenckich.

- Można mieć nadzieję, że z tego przywileju będą mogły korzystać także inne fundacje - uważa mec. Łukasz Sławatyniec z kancelarii CMS Cameron McKenna, przypominając, że już podczas debaty w sejmowej Komisji Zdrowia prawnicy wskazywali na zbytnie rozszerzenie zakresu podmiotowego tego zakazu, co może mieć konsekwencje społeczne.

Jednak pewności nie ma. Nie mają jej nie tylko ci, którzy dają, ale również potencjalni odbiorcy. Art. 49 ust. 3 ustawy o refundacji leków stanowi, iż zakazane jest stosowanie jakichkolwiek form zachęty odnoszących się do leków (…), w szczególności kierowanych do świadczeniobiorców (czyli pacjentów), przedsiębiorców oraz ich pracowników (…).

W przepisach ogólnych do ustawy za przedsiębiorcę uznaje się podmiot w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Czy w tym sensie za przedsiębiorcę można uznać np. publiczny szpital kliniczny? Na to pytanie resort zdrowia nie udzielił nam odpowiedzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH