Kształcenie pomostowe pielęgniarek: nadchodzą zmiany Skrócenie czasu kształcenia pomostowego pielęgniarek pozwoli na kształcenie większej liczby osób

Od lutego 2010 r. zacznie obowiązywać znowelizowane rozporządzenie skracające czas kształcenia pomostowego pielęgniarek do 1150 godzin w ciągu dwóch semestrów.

– Ministerstwo Zdrowia dokonało oceny warunków realizacji studiów pomostowych – pisze Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia w odpowiedzi na pytania portalu rynekzdrowia.pl. - W trakcie przeprowadzonej analizy stwierdzono, że długość kształcenia absolwentów liceów medycznych jest niewspółmierna do posiadanej przez tę grupę pielęgniarek wiedzy, umiejętności i doświadczenia zawodowego. W związku z tym skierowaliśmy do Komisji Europejskiej wniosek o skrócenie czasu kształcenia, który wynosi obecnie 1633 godziny dla osób, które rozpoczęły naukę zawodu po 1980 r. i 3000 godzin dla osób, które rozpoczęły naukę przed 1980 r.

Aktualnie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Zdrowia z 11 maja 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów zawodowych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo przeznaczonych dla pielęgniarek i położnych posiadających świadectwo dojrzałości i będących absolwentami liceów medycznych oraz medycznych szkół zawodowych kształcących w zawodzie pielęgniarki i położnej.

Wejdzie ono w życie – jak zapowiada resort zdrowia, w lutym 2010 r. i dotyczyć będzie przede wszystkim tych pielęgniarek, które rozpoczną studia po wejściu w życie nowych przepisów. Beata Cholewka, dyrektor Departament Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia zdradza jednak, że mają być podjęte starania o wprowadzenie przepisów przejściowych, przewidujących objęcie nowym systemem pielęgniarki, które rozpoczęły studia w tym roku w październiku.

Warto tu przypomnieć, że od roku studia pomostowe dla pielęgniarek są finansowane ze środków unijnych,  w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Finansowanie kształcenia obejmie co najmniej 24 000 pielęgniarek i położnych w okresie 2007-2013. Jak wyjaśnia Piotr Olechno, skrócenie czasu kształcenia absolwentów liceów medycznych pozwoli na objęcie dofinansowaniem większej grupy pielęgniarek. Ze wstępnych analiz wynika, że może to być dodatkowo ok. 6000 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH