Według zaleceń unijnych specjalizacja powinna trwać nie dłużej niż 4-5 lat, u nas trwa 7-8 lat.

– Efekt jest taki, że od momentu rozpoczęcia studiów medycznych, czasem dopiero po 11 latach z systemu kształcenia wychodzi osoba, z którą NFZ może podpisać umowę na świadczenie usług medycznych – ocenia Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. - System specjalizacyjny w Polsce jest długi i żmudny. Trzeba go usprawnić i uprościć.

Jeżeli do zbyt długiego systemu kształcenia dodamy migrację młodych lekarzy do pracy za granicą, nawet tych bez stażu, małą samodzielność, deficyt lekarzy, szacowany przez resort zdrowia na poziomie minimum 7,5 tys. i lukę pokoleniową wśród lekarzy specjalistów, to otrzymujemy bardzo czarny scenariusz na przyszłość.

LEP dwuetapowy
Zdaniem wiceministra zdrowia Adama Fronczaka, remedium na te problemy może być zmiana w procesie kształcenia lekarzy. Dlatego w sierpniu w resorcie został powołany zespół do opracowania zmian w systemie kształcenia. Minister zawarł zmiany w trzech punktach: ułatwienie dostępu do specjalizacji, efektywny system kształcenia i odpowiednie wynagrodzenie. Resort próbuje skrócić okres kształcenia, przypominając, że obecnie część lekarzy, którzy zdali LEP i odbyli staż, musi czekać kilka miesięcy, by móc rozpocząć specjalizację. W efekcie lekarze rejestrują się jako bezrobotni czekając w uśpieniu 6 miesięcy.

Kolejny rok na drodze do tytułu lekarza specjalisty ministerstwo chce zyskać zrezygnując ze stażu podyplomowego.

- Nie będzie już także rozmów kwalifikacyjnych – zapewnia Fronczak. - To była furtka dla osób, które osiągały słaby wynik z egzaminu, a po rozmowie zyskiwały nieoczekiwanie dużo punktów.

Z innych zmian resort zastanawia się nad rozłożeniem egzaminu LEP na dwa etapy: pierwsza część – teoretyczna - byłaby po trzecim roku studiów, druga część – kliniczna, po zakończeniu nauki.

Specjalizacje reglamentowane
Jak podaje minister, rośnie liczba placówek dysponujących miejscami specjalizacyjnymi, rośnie też liczba lekarzy na specjalizacjach. Postęp obrazuje porównaniem danych z ubiegłych lat: w 2005 roku w 3758 placówkach było blisko 27,5 tys. miejsc szkoleniowych, w 2008 roku w 4423 jednostkach blisko 32 tys. miejsc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH