Krzysztof Kordel: obrona praw lekarzy nie oznacza działania przeciwko pacjentom

Naczelna Rada Lekarska wybrała dr n. med. Krzysztofa Kordela, prezesa Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, na stanowisko Rzecznika Praw Lekarzy. W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dr Kordel zapowiada, że aktywnie włączy się w prace legislacyjne dotyczące praw środowiska lekarskiego.

Rynek Zdrowia: – Dlaczego potrzebny jest Rzecznik Praw Lekarzy?

Krzysztof Kordel: – Lekarze są zapracowani, a to oznacza, że często nie mają czasu na zapoznanie się z przysługującymi im prawami. Tymczasem coraz częściej bywają ofiarami skierowanej przeciwko nim agresji. Nigdy wcześniej zjawisko to nie występowało na tak dużą skalę jak obecnie. Dlatego Krajowy Zjazd Lekarzy uznał, że niezbędna jest osoba, która weźmie na siebie odpowiedzialność za obronę praw lekarzy. I jeszcze jedna spośród wielu spraw: moi koledzy – lekarze nie znają np. prawa prasowego, a bywa, że media szybko ferują wyroki, mimo, że każdemu obywatelowi, także lekarzowi, przysługuje konstytucyjne prawo domniemania niewinności.

– Do jakiej działającej już instytucji porównałby Pan Rzecznika Praw Lekarzy?

– Odpowiednim wzorem wydaje się być Rzecznik Praw Obywatelskich. Nie chciałbym natomiast, aby RPL był postrzegany jako przeciwwaga dla Rzecznika Praw Pacjentów, jako że jego zadaniem w żadnym wypadku nie będzie działanie przeciwko pacjentom. Nie będzie nim również obrona lekarzy, którzy są na bakier z etyką naszego zawodu. Będę natomiast reagował w sytuacjach kiedy niewinny człowiek nie ma zapewnionego prawa do obrony.

– Jakimi sprawami zajmie się Pan przede wszystkim?


– Z pewnością nie jednostkowymi, bo takiemu zadaniu nie byłbym w stanie podołać. Moja rola będzie raczej polegała na koordynacji pracy rzeczników powołanych przy okręgowych izbach lekarskich, a także na czynnym włączeniu się proces legislacyjny dotyczący środowiska lekarskiego. Ważną częścią mojej działalności będzie również edukacja lekarzy pod kątem przysługujących im praw.

– Jeżeli chodzi o udział w procesie legislacyjnym: co pójdzie na pierwszy ogień?


– Resort zdrowia przedstawił ostatnio projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zakłada on m.in. powstanie wojewódzkich komisji do spraw orzekania o błędach medycznych. Moim zdaniem o błędzie medycznym nie może decydować instytucja, która nie jest sądem. Sama idea tej nowelizacji, czyli przyspieszenie drogi wypłaty odszkodowań ofiarom błędów medycznych, jest naturalnie słuszna, ale wskazany w projekcie sposób realizacji, moim zdaniem, nie. Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach. Wspomniane komisje mogłyby zajmować się np. sprawami dotyczącymi zakażeń szpitalnych, gdzie kwestia jest łatwiejsza do wyjaśnienia. Co do błędów lekarskich, to rozprawy sądowe nie są oczywiście konieczne. Można rozwiązać problem na innej płaszczyźnie, ale wówczas bez orzekania o winie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH