Krótsze studia pomostowe dla pielęgniarek, ale dla niektórych już za późno Był czas, kiedy wiele polskich pielęgniarek pakowało walizki i wyjeżdżało pracować do krajów Unii. Niestety, tam często nie uznawano ich kwalifikacji.

Od lutego 2010 roku zacznie obowiązywać znowelizowane rozporządzenie, zgodnie z którym czas kształcenia pomostowego pielęgniarek zostanie skrócony do 1150 godzin w ciągu dwóch semestrów. Nowy system obejmie osoby, które rozpoczną studia w następnym semestrze.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że podjęte już zostały działania zmierzające do nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 11 maja 2004 r. o "szczegółowych warunkach prowadzenia studiów zawodowych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo".

Resort obiecuje również podjąć starania o wprowadzenie przepisów przejściowych. - Ministerstwo Zdrowia dokonało oceny warunków realizacji studiów pomostowych - wyjaśnia nam Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

– W trakcie przeprowadzonej analizy stwierdzono, że długość kształcenia absolwentów liceów medycznych jest niewspółmierna do posiadanej przez tę grupę pielęgniarek wiedzy, umiejętności i doświadczenia zawodowego. W związku z tym skierowaliśmy do Komisji Europejskiej wniosek o skrócenie czasu kształcenia – informuje Piotr Olechno.

Przypomnijmy obowiązujące jeszcze zasady kształcenia pielęgniarek: 1633 godzin dla osób, które rozpoczęły naukę zawodu po 1980 r. i 3000 godzin dla osób, które rozpoczęły naukę przed 1980 r.). Zasady te skonstruowano na podstawie opinii ekspertów unijnych z 2004 roku o polskim systemie kształcenia pielęgniarek.

Jolanta Skolimowska z Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia wyjaśnia, że nikt nie wgłębiał się w unijnych komitecie ds. uznawania kwalifikacji zawodowych w szczegóły programów edukacyjnych. Dlatego też nikt nie wiedział, że np. geriatria była kiedyś po prostu częścią chorób wewnętrznych, a medycyna ratunkowa – intensywnej opieki.

– Nie zwrócono również uwagi na roczny staż, jaki odbywały w placówkach medycznych absolwentki liceów. Klamka jednak wówczas zapadła i zgodnie z wytycznymi unijnej dyrektywy, od 2004 roku osoby wykonujące ten zawód zobligowano do studiów uzupełniających – dodaje rzecznik resortu zdrowia.

Dla kogo nowe zasady?
Piotr Olechno podkreśla, że resort zdrowia podjął działania zmierzające do nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 11 maja 2004 r.  Przypomnijmy, że dotyczy ono „szczegółowych warunków prowadzenia studiów zawodowych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo przeznaczonych dla pielęgniarek i położnych posiadających świadectwo dojrzałości i będących absolwentami liceów medycznych oraz medycznych szkół zawodowych kształcących w zawodzie pielęgniarki i położnej (Dz.U. Nr 110, poz. 111701)”. Wejście w życie znowelizowanego rozporządzenia – a tym samym i skróconego toku studiów pomostowych – planowane jest w lutym 2010 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH